شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر بشاگرد


شهرستان بشاگرد یکی از شهرستان‌های استان هرمزگان واقع در ایران است. شهرستان بشاگرد در سال 1385 تاسیس شده است. مرکز این شهرستان، شهر سردشت است. محدوده بشاگرد پیشتر بخشی از شهرستان جاسک در استان هرمزگان ایران بود؛ که در سال 1385 به شهرستان ارتقاء یافت.
 

جمعیت

جمعیت شهرستان بشاگرد طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰، برابر با ۴۰،۰۰۷ نفر بوده‌است.
 

مشخصات

بشاگرد بیش از ۲۷۰ روستا و آبادی دارد و اکو سیستم کوهستانی آن شرایط زیست گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری را فراهم نموده است. خرس، پلنگ، بز کوهی، کفتار، گراز، گربه وحشی و انواع پرندگان در کوههای بشاگرد یافت می‌شود. سیر و سیب بشاگرد کیفیت بسیار بالایی دارد و میوه‌های سرد سیری هلو، انار، انگور و غیره در بشاگرد کشت می‌شود. بشاگرد منطقه‌ای است وسیع در عرضِ جغرافیایی ۲۶ درجه و ۴۵ دقیقه و طول جغرافیاییِ ۵۷ درجه و ۵۴ دقیقه محصور بینِ استان‌های هرمزگان و کرمان و سیستان و بلوچستان. آب و هوای گرم. تپه‌ماهورهای آب‌رفتی. پوششِ گیاهیِ فقیر. بیش از هشتاد هزار نفر جمعیت که در این منطقه پراکنده شده‌اند.

جاذبه های گردشگری

قلعه الله وردی خان

قلعه الله وردی خان در شهر گوهران و در ۲۰ کیلومتری مرکز شهرستان بشاگرد شهر سردشت قرار دارد و شهر گوهران دارای آثار تاریخی بسیاری است که قلعه الله وردی خان یکی از این بناهای تاریخی است.آثارتاریخی شهر گوهران در داخل این شهر قرار دارند، این بناها با داشتن جاذبه های تاریخی گردشتگران زیادی را در ایام نوروز به خود جذب می کند و قدمت قلعه الله وردی خان به زمان قاجار بر می گردد و قلعه تاریخی الله وردی خان به همراه سایر بناهای تاریخی شهر گوهران در سال ۱۳۸۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند.

آبشار شهرشیب

آبشار شهرشیب یکی از زیبا ترین و مرتفع‌ ترین آبشار در شهرستان بشاگرد است و دارای جاذبه‌ های گردشگری بسیاری زیبایی است و این آبشار در روستای شهرشیب واقع شده است، موقعیت طبیعی روستای شهرشیب دره ای است و رودخانه فصلی انگهران از مجاورت جنوب آبادی عبور می‌ کند. کوه اشک دربتن با ارتفاع ۱۱۵۰ متر در ۵/۱ متری شمال و شمال شرق و کوه آویشن با ارتفاع ۱۱۰۶ متر در ۵/۱ متری شرق آبادی واقع شده اند و در منطقه بشاگرد به اکثر محل هایی که باغ باشد، شهر اطلاق می‌ شود و موقعیت آبادی دره ای و دارای شیب است، لذا نام آبادی به شهرشیب معروف شده است .این آبشار تقریبا ۲۰متر ارتفاع دارد و هرساله گردشگران زیادی را جذب می‌ کند ، “روستای شهرشیب” در بخش گوهران شهرستان بشاگرد و در ۲۵ کیلومتری شهر سردشت قرار دارد.

رودخانه انگهران

یکی دیگر از جاذبه هایی که شهرستان بشاگرد را به یک شهرستان زیبا تبدیل می کند وجود رودخانه های فصلی، دائمی، پرآب و زیبا است، که هر ساله پذیرای گردشگران زیادی مخصوصا در ایام نوروز می باشد.بسیاری از مسافران در سفر به بشاگرد، چند ساعتی را در کنار رودخانه های این شهرستان می گذرانند و به صدای این رودخانه گوش فرا می دهند و به این ترتیب، آمدن به کنار رودخانه های بشاگرد موجب کسب آرامش و انرژی از این طبیعت زیبا می شود. رودخانه انگهران یکی از مهم ترین روخانه های شهرستان بشاگرد است که در مسیر شمال غربی بشاگرد از رشته کوه های بزرگ و چشمه های پر آب منطقه درابسر سرچشمه می گیرد.این رودخانه به علت اینکه از کنار شهر گوهران می گذرد و از گذشته به زبان و گویش محلی بشاگردی انگهران نام قدیمی گوهران بوده است همه این رودخانه را به نام رودخانه انگهران می شناسند و این رودخانه در اکثر ماه های سال پرآب بوده و در زمینه جاذبه های گردشگری نیز اهمیت زیادی دارد.

سد سهران

این منطقه زیبا و دیدنی در ۶۰ کیلومتری شهر سردشت واقع شده و سد بر روی تنگه سهران و در کنار روستاهای موردن و بندبارک در بخش گوهران شهرستان بشاگرد ساخته شده است.منطقه بکر سد سهران به دلیل دارا بودن آب و هوای مساعد و بهاری مکانی مناسب برای پیاده روی، برگزاری اردوهای یک روزه سیاحتی، صعود به ارتفاعات نزدیک سد سهران، ماهیگیری و قایقرانی است که جذابیت های طبیعی این منطقه علاقه و رغبت دیدار مجدد مسافران و گردشگران را از این منطقه افزایش می دهد.این مکان علاوه بر ایام عید نوروز و تابستان در روزهای تعطیل معمولی نیز شاهد حضور جمع زیادی از خانواده ها از هر قشر است که استفاده از این فضای مناسب برای ایجاد نشاط و روحیه را انتخاب می کنند و پوشش گیاهی و نی زارهای زیبا در کنار دریاچه سد ورود و بازدید گردشگران و مسافران را نیز چند برابر کرده است. ارتفاع سد سهران از پی۲۰ متر می باشد؛ پوشش گیاهی در دور تا دور این سد، جاذبه گردشگری سد سهران را چند برابر کرده است.زمینه ماهیگیری برای مسافران که قلاب و وسایل ماهیگیری به همراه دارند در این سد آماده است و مسافران می توانند بعنوان یک ورزش و تفریح در مکان سد سهران به ماهیگیری بپردازند و ماهی های سردسیری همچون قزل آلا و کپور پرورش را صید کنند.

 

گردآوری و بازنشر:گروه بازرگانی آرین

منبع:ویکی پدیا

 

هتل های شهر بشاگرد

افزودن هتل من

رستوران های شهر بشاگرد

افزودن رستوران من

شرکت های شهر بشاگرد

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد