شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر دلفان


شهرستان دلفان را شهر مفرغ نیز می گویند . یکی از شهرستان‌های استان لرستان است و مرکز آن شهر نورآباد می‌باشد. نورآباد شهری است در شمال غرب استان لرستان. این شهر دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی و طبیعتی زیبا برای گردشگری دارد. این شهر یکی از پنج شهر با ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر از سطح دریا در ایران است که در سال ۱۳۶۴ خورشیدی از بخشداری به فرمانداری تغییر وضعیت داد.

زبان

زبان لَکی زبان طوایف لک ایران و از زبان‌های ایرانی شاخه شمال غربی رایج در مناطق غرب ایران است. حدود یک‌ونیم میلیون نفر شامل یک میلیون نفر با زبان مادری (۲۰۰۲) به این زبان سخن می‌گویند.بیشتر زبانشناسان گویش لکی را در شاخه گویشهای جنوبی کردی طبقه‌بندی کرده‌اند.اتنولوگ آن را یک زیرشاخه چهارم کردی طبقه‌بندی می‌کند.همچنین برخی آن را مرتبط با لری و برخی آن را زبانی در ارتباط با کردی و لری نامیده‌اند و برخی زبان لکی را یک شاخه مستقل زبانهای ایرانی میدانند. طوایف لک ساکن دلفان به زبان لکی مکالمه می‌کنند که در شاخه زبان‌های کردی از شاخه زبان‌های ایرانی تبار غربی قرار دارد.

مردم

دلفان نام سرزمین ومردمانی متشکل ازروستاییان و عشایر لک، تخته قاپوشده (یک جان نشین شده وخلع سلاح) است ایشان همچنین نسبت نزدیک خویشاوندی با عشایر کوهدشت لرستان دارند.

طوایف

دلفانی؛ میربگ؛ کولیوند؛ کرمعلی؛ فلک الدین؛ ایرانشاهی؛ کاکاوند؛ ایتیوند؛ اولادقباد؛ سنجابی؛ نورعلی؛ چواری.

تاریخچه

دلفان اسم خود را از ابودلاف که «ملک» وی از قرن سوم تا نهم واقع در شمال لرستان بوده‌است گرفته‌است.

جمعیت

بنا بر سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ مرکز آمار ایران، جمعیت نورآباد لرستان۶۰،۲۳۴ نفر بوده‌است.

تپه‌های باستانی دلفان

تپّهٔ مقبره نوح نبی ،تپه باباجان (دلفان) ،تپه سیکوند ، تپه کفراج ،تپّهٔ مردآویز ،تپّهٔ شهن آباد ،تپّهٔ حسن گاویار ،تپّهٔ ورشونه گلباغی ، تپّهٔ چقا بزرگ حسین نورعلی ، تپّهٔ چقا کوچک حسین‌آباد نورعلی ، تپّهٔ گلباغی ، تپّهٔ چغاعلی آباد ، تپّهٔ دوشه جا ، تپّهٔ نعمت الهی ، تپّهٔ گوهرگوش ، تپّهٔ عبدالحسینی ، تپّهٔ خرم چیا ، تپّهٔ زلیوا ، تپّهٔ چغاسیفل ، تپّهٔ چغا کبود ، تپّه ولی آبادکوله مرز ، تپّهٔ نام چیا ، تپّهٔ مرادآباد نورعلی ، تپّهٔ توبره زیر تنگ پری ، تپّهٔ غار اسب ، تپّهٔ چیا غلامعلی ، تپّهٔ شرف ده کبود ، تپّهٔ شهبازآباد ، تپّهٔ گنبد میران بیگ (گمه می رومبگ) ، تپّهٔ گندم بان (حبیب وند) ، تپّهٔ مراد ویسی ، تپّهٔ مرد آویز ، تپّهٔ نام چیا ، تپّهٔ نورآباد- آنا پارک ، تپّهٔ ورشون (گلباغ) ، تپّهٔ هزار منی ، تپه شریف

سوغات دلفان

 عسل ، روغن حیوانی ممتاز (روین دان، وژی)،برساق،گرده، داروهای گیاهی کمیاب،گردکان (گردو)،ته ر خئنه (ترخینه)،کولئره (نوعی نان)،شل کئنه (نوعی نان که به صورت خمیر آبکی روی ساج (تنور دایره‌ای سیاه رنگ نان پزی محلی) می‌ریزند و شکل می‌گیرد)

جاذبه های گردشگری

پل گرمابه

پل گرمابه مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان دلفان، بین نور آباد، هرسین واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۰۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آبشار قمش

این آبشار در کوه ماده گودال و در ضلع شمالی روستای قمش (ایتیوند جنوبی) که یکی از بزرگترین و پر جمعیت ترین روستای شهرستان دلفان است واقع شده است. قمش، روستایی از توابع بخش کاکاوند شهرستان دلفان است که در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی دلفان واقع شده است و دارای آثار باستانی و تاریخی بسیاری است. این منطقه همچنین دارای پوشش گیاهی بسیار غنی است و جنگلهای بلوط آن کم نظیر است. این روستا تقریبا دارای ۳۰۰ خانوار و حدودا ۱۵۰۰ نفر جمعیت است. لازم به ذکر است که مسیر دسترسی این آبشار کاملا آسفالت است.

منطقه شکار ممنوع گرین

منطقه 70 هزار هكتاري گرين واقع در شمال شهرستان سلسله از طرف سازمان حفاظت محيط زيست به عنوان منطقه شكار و صيد ممنوع اعلام شده است. وي افزود: اين منطقه از شمال به شهرستان نهاوند، از شرق به شهرستان بروجرد و از غرب به شهرستان دلفان محدود است.گَرین از رشته کوه‌های مهم غرب ایران است که بیشتر مساحت آن در شمال استان لرستان و بخشی نیز در استان‌های همدان و کرمانشاهان قرار دارد. گرین از رشته کوه‌های بلند زاگرس است که در ادامه اشترانکوه قرار دارد و طول آن به بیش از ۱۸۰ کیلومتر می‌رسد. این رشته کوه در استان کرمانشاهان به کوه‌های پرو و بیستون می‌پیوندد. ولاش با ۳۶۲۳ متر ارتفاع، بلندترین قله این رشته کوه است. قله‌های بلند آن شامل یال کبود در کوه چهل نابالغان در نهاوند، قله ۱۸ یال، سه کوزان و میش پرور در بروجرد و نیز قله ولاش در شمال الشتر است. دیگر قله‌های آن شامل بازگیر و چهل تن می‌شود.گرین از غرب به دلفان، از شمال به نهاوند، از شرق به شهرستان بروجرد و از جنوب به شهرستان سلسله محدود می‌شود. گرین در گویش محلی گرّو garru یا garri و در گویش لکی گروین garvin نامیده می‌شود و یکی از کانون‌های آبگیر دائمی لرستان است که رودهای دز و گاماسب را تغذیه می‌کند. سرآب‌های فراوانی در پای این کوه وجود دارد و آب آشامیدنی بروجرد و نیز آب مورد نیاز کشاورزی دشت سیلاخور نیز از همین سرآب‌ها تأمین می‌شود. صعود به کوه گرین از طریق روستاهای غرب شهر بروجرد، جنوب نهاوند یا شمال الشتر امکان پذیر است. دهکده ییلاقی ونایی در این پای این کوه قرار دارد. این کوه خرس، کفتار، گرگ و روباه دارد و در گذشته پلنگ نیز داشته‌است. بخش عظیم این کوه در جنوب نهاوند بوده و جلوه‌های زیبایی به این منطقه می‌دهد سرآب‌هایی مانند سرآب گاماسیاب و گیان، فارسبان،کنگاور کهنه وملوسان از این رشته کوه سرچشمه می‌گیرند. سراب گاماسیاب با آبیاری دشت نهاوند به کرمانشاه سرازیر میشود.این رشته کوه تقریبا تا اوایل مرداد ماه برف دارد البته داخل دره‌ها مدت و گرمای بیشتری برای ذوب برف این کوه لازم است.از مرتفع‌ترین و زیباترین قله‌های این رشته کوه، قله ولاش است که مسیر صعود آن از روستای پرسک در شرق الشتر یا از ونایی و تیزه زن در بروجرد می‌باشد. لل گرین در طول سال پوشیده از برف است و به همین خاطر مراتع ، چراگاه ها و چمن زارهای گرین در فصول بهار و تابستان بسیار سرسبزاند و اغلب گله داران و کوچ نشینان شمالی استان لرستان و به خصوص طوایف حسنوند و یوسفوند و هم چنین دامداران نواحی نهاوند در فصل های بهار و تابستان دام های خود را روانه دامنه های گرین میکنند. به علت ذخیره زیاد برف در کوه گرین ، در قسمت دامنه های شمالی ، رود گاماسیاب و در دامنه های جنوبی ، رودخانه های الشتر و دلفان از آن سرچشمه میگیرند.

آبشار غسلگه

آبشار غسلگه نورآباد در موقعیت جغرافیایی E4754 N3358 در استان لرستان واقع است. بومیان منطقه آن را خسلگه می نامند. شهرستان نورآباد يکي از سردترين مناطق استان لرستان مي باشد که در شمال اين استان واقع است. طبيعت بکر اين منطقه با آداب و سنن هزاران ساله در هم آميخته است. آثاري مربوط به دوره نوسنگي در آن يافت شده است و مراسم تمناي باران و جشن هاي اين ديار ويژگي هاي خاص خود را دارد. آبشار غسلگه(خسله)، در 15 کيلومتري جنوب نورآباد و در فاصله سيصد متري بقعه امامزاده حسن گاويار(سيدپيرمحمد) واقع است. اين آبشار که داراي حوضچه اي به مساحت 25 متر مربع است، معمولا هر سال تا اواسط تابستان دوام مي آورد اما آب چشمه اي که در کنار حوضچه واقع است، تقريبا در تمام فصول سال جاري است. در ساليان اخير حفاري هاي غيرمجاز، منظره طبيعي اين منطقه را دچار تغيير کرده است. از ديگر آبشارهاي قابل ذکر در اين منطقه مي توان به آبشار روستاي پيردوستي در شمال نورآباد نيز اشاره کرد.در گذشته منطقه آبشار غسلگه، يك مكان مقدس براي فرقه‌ي اهل حق محسوب مي‌شده است. در فاصله‌ي چند صد متري آبشار نيز مقبره‌ي يكي از رهبران اين فرقه (معروف به حسن گاويار) قرار دارد كه هم اكنون نيز زيارتگاه مردم منطقه است. اين محدوده همچنين از ديدگاه باستان‌شناسي نيز مورد توجه مي‌باشد. آبشار غسلگه يكي از آبشارهاي زيبا و با طراوت منطقه است كه هر ساله و به خصوص در فصل بهار، ميزبان گردشگران و طبيعت‌گردان مي‌باشد.

چهل نابالغان

چهل نابالغان یکی از کوه‌های عظیم زاگرس در مرز استان لرستان و استان همدان جزئ شهرستان نهاوند است. چهل نابالغان از شمال به نهاوند، و از شرق به بروجرد محدود است. بلندترین قله آن یال کبود با ارتفاع تقریبی ۳۸۵۰ متر است.چهل نابالغان بخشی از رشته کوه بزرگ گرین است و دسترسی به آن بیشتر از دهستان فلکین دلفان به راحتی امکان پذیر است. سراب گاماسیاب در دامنه شمالی این کوه قرار دارد وآب سراب ناشی از یخچال کوه است.میگویند هنگامی که ایرانیان در جنگ نهاوند شکست خوردند و نهاوند بدست تازیان مسلمان گشوده شد، تازیان فاتح چهل تن از اشراف زادگان و بزرگ زادگان و شاهزادگان را که سن آنها نابالغ بود و در نهاوند زندگی می کردند به کوه گرین برده و گردن زدند، بدین ترتیب نام این منطقه چهل نابالغان شد.

چشمه آبگرم دلفان

چشمه آبگرم شهرستان دلفان در استان لرستان به عنوان یک جاذبه گردشگری سلامت و درمان، همچون الماسی در دامنه‌های رشته کوه زاگرس می‌درخشد.این چشمه در60 کیلومتری غرب شهر نورآباد و در بین 2 رشته کوه «گله» و «سفیدکوه» در زاگرس و در محل تلاقی 3 رودخانه گاماسیاب، گیزه رود و سیمره، واقع شده است.این جاذبه طبیعی به عنوان یک مکان در حوزه گردشگری درمانی، همه ساله پذیرای هزاران گردشگر و دوستدار طبیعت است.وجود این چشمه زیبای طبیعی در این منطقه سرسبز با چشم‌انداز زیبای رشته کوه زاگرس به نحوی زیبا چشم هر بیننده را نوازش می‌دهد و دل هر نظاره‌گر را آرام می‌کند. دکتر «محمد معین» در کتاب فارسی خود از این منطقه به عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری و تنگه‌های ایران یاد کرده است.چشمه آبگرم دلفان با آبدهی 30 لیتر در ثانیه و دمای 60 درجه سانتی‌گراد از دامنه کوه گله از اعماق زمین می‌جوشد و توسط اهالی این منطقه یک حوضچه کوچک سیمانی برای استفاده از آن احداث شده است.به گفته کارشناسان بهداشتی و میراث فرهنگی، این چشمه طبیعی به لحاظ داشتن مواد معدنی در التیام دردهای مزمن موثر است و بسیاری از بیماران برای درمان با استفاده از این چشمه معدنی به این منطقه سفر می‌کنند.این چشمه با غلظتی بیش از 700 میلی گرم در لیتر و ترکیبات سولفات کلسیم، گوگرد، سولفور، دی کربنات منیزیم در درمان بیماری‌های مفصلی عفونی و امراض جلدی اثربخش است.این گوهر کم‌نظیر غرب کشور، با وجود تمامی جاذبه‌ها و ویژگی‌های گردشگری و درمانی خود همچنان در این منطقه ناشناخته مانده است.

 

گردآوری و بازنشر:گروه بازرگانی آرین

منبع:ویکی پدیا

هتل های شهر دلفان

افزودن هتل من

رستوران های شهر دلفان

افزودن رستوران من

شرکت های شهر دلفان

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد