شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر دورود


دورود یکی از شهرهای استان لرستان و مرکز شهرستان دورود است.

این شهر با ۱۹۸٬۷۸۰ نفر جمعیت در دامنه رشته کوه زاگرس و در نزدیکی اشترانکوه قرار گرفته است.

دو سر شاخه رود دز یکی از شمال و یکی از شرق در دورود به هم می‌پیوندند و با نام رودخانه سزار سرچشمه اصلی رود دز می‌شوند.دورود راه آهن، کارخانجات متعدد از جمله صنایع دفاع و کارخانه سیمان را دارا میباشد. ازاین شهر همچنین از منابع سنگ زیادی برخوردار است که کارخانه‌های سنگبری زیادی نیز در دورود وجود دارد که به استان های همسایه و نقاط مختلف کشور صادر می‌شوند. عبور راه آهن سراسری و همچنین بزرگراه‌های شامل جنوب و شرق به غرب از این شهر، دورود را در زمره شهرهای با حمل و نقل مناسب قرار داده‌است.

از گذشته تاریخی دورود همین بس که در پیرامون و حتی درون شهر کنونی تپه‌های باستانی فراوانی از دوره‌های سنگ و آهن و در شمال این شهرستان و در دشت سیلاخور تپه‌های باستانی فراوانی دیده می‌شود و آثار فراوانی نیز کشف شده است. نام دورود در گذشته بحرین بوده‌است. فاصله دورود تا تهران ۴۰۰ کیلومتر، ازنا ۳۵ کیلومتر، الیگودرز ۴۵ کیلومتر، بروجرد ۵۶ کیلومتر، خرم‌آباد ۸۶ کیلومتر، اراک ۱۱۷ کیلومتر است.

 

شهر دورود+ لرستان

طبیعت دورود

دورود دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری نه چندان زیادی هست از جمله می‌توان به دره نگار، منطقه رنگیه، غار مرده‌ها، آبشاردره اسپر، دره نی گاه (نگار)، چشمه ساعت، بیشه پیرتو، بیشه آبگرم اشاره کرد.

پریزکوه

کوه پرز از کوه‌های اطراف دورود می‎باشد که قله این کوه به ارتفاع ۳۰۷۰ متر است. در راه صعود به این قله چشمه راکن قرار گرفته است. در مسیرصعود به این قله، غاری به اسم غار پریز نیز وجود دارد که محلی برای استراحت کوهنوردان می‌باشد.
 

آبشارها

 آبشار ازنا یا دره اسپر آبشاری فصلی است که در ۷ کیلومتری جنوب خاوری دورود در درهٔ اسپر قرار دارد.  آبشار آبگرم در فاصله ۲۳ کیلومتری جنوب شهرستان دورود به طرف بیشه پوران در امتداد جاده راه آهن است
 

ورزش

نشان تیم گهر دورود

باشگاه فوتبال گهر دورود لرستان با نام پیشین گهر زاگرس، یک باشگاه فوتبال ایرانی در شهر دورود می‌باشد که در لیگ برتر ایران بازی می‌کند. این باشگاه که در گذشته تحت امتیاز باشگاه داماش گیلان و توسط آقای مهراب حسنی در دورود آغاز به فعالیت نمود و به درخواست مردم به گهر دورود تغییر نام داد، در مهر ماه ۱۳۹۱ در قراردادی که به صورت اجاره به شرط تملیک است به حسن هدایتی، برادر حسین هدایتی واگذار و نام آن به استیل‌آذین گهر دورود تغییر نام یافت.
 

جاذبه های دیدنی 

آبشار شوی (آبشاری در مرز لرستان و خوزستان)

آبشار شوی
 

لرستان، به همراه مازندران بیشترین تعداد آبشارها را در ایران دارا هستند و آبشار شوی یکی از قشنگترین ها. آب آبشار از داخل غاری بیرون می‌آید و از بالای گردنه ای به پایین می‌ریزد. شوی که در زبان لری به معنای لطافت است، موقعیت منحصربه فردی دارد، به طوری که هم اگر به خوزستان سفر کرده باشید می‌توانید به دیدن این آبشار بروید و هم اگر به لرستان.

در مسیر آبشار روستای سرسبز شوی واقع شده که باغ‌های انار، انگور، پرتقال و نخل دارد. اگر اهل چادر زدن باشید میتوانید شب را در اینجا بمانید یا در همان نزدیکی آبشار بساط تان را برپا کنید. آبشار شوی یک آبشار کوچکتر هم در نزدیکی اش دارد که برای شنا مناسب است. آب آبشار شوی بعد از رد شدن از کوه‌ها و دره‌ها، به رود دز و در نهایت به دریاچه سد دز در اندیمشک می‌ریزد. شوی که به آن نیاگارای ایران هم می‌گویند، با ۷۰ متر ارتفاع، یکی از بلندترین آبشارهای ایران است.  در حوالی روستای شوی و در دامنه سالن کوه (ایستگاه تنگ هفت از توابع شهرستان دورود ) قرار گرفته.

 

دریاچه گهر

دریاچه گهر


یکی از بکرترین و قشنگ ترین دریاچه های ایران، دریاچه گهر است. دریاچه گهر که به نگین فیروزه ای اشترانکوه معروف است، از مهمترین دریاچه های آب شیرین ایران است. گهر یکی از شفاف ترین و تمیزترین آب ها را دارد، به طوری که می‌شود کف اش را دید. بهار و تابستان سطح آب دریاچه گهر بیشتر از همیشه است. اگر در مورد طول و عمق دریاچه هم بخواهید بدانید: ۱/۵ کیلومتر طول و ۲۸ متر عمق آن است. گهر از دو قسمت گهر کوچک و گهر بزرگ تشکیل شده که در بخشی از قسمت های گهر بزرگ میتوان شنا کرد. با کمی پیاده روی میتوانید به گهر کوچک برسید‌، جایی که ماهی های کف دریاچه را هم میتوان دید. دریاچه گهر در منطقه حفاظت شده اشترانکوه قرار دارد. جایی با تنوع جانوری و گیاهی زیاد. اردیبهشت ها، اطراف گهر و دره زیبای نی گاه پر می شود از گل های لاله واژگون و چی دیدنی تر از این.  دریاچه گهر در ۳۵ کیلومتری شهرستان دورود واقع است و رفتن به آن از داخل شهر امکانپذیر است.

 

آبشار بیشه

 

آبشار بیشه

در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی دورود، آبشار بیشه قرار گرفته. بیشه از آن جهت که در مجاورت ایستگاه راه آهن تهران– خوزستان واقع شده از شگفت انگیزترین آبشارهای ایران است. مجاورت آبشار با جنگل های بلوط، روستای دیدنی بیشه و ایستگاه راه آهن زیبایی اش را دوچندان کرده. میتوان در آب پایین دست آبشار و رودخانه سزار تنی به آب زد یا کنار آبشار نشست و غرق در آنهمه قشنگی شد. در اطراف آبشار همه جور امکانات رفاهی وجود دارد و میتوان شب را هم حتی ماند.  ۶۵  کیلومتر از خرم آباد فاصله می‌گیرید، تا به دهستان سپیددشت در مجاورت روستایی به اسم بیشه برسیم. انتهای این مسیر ایستگاه راه آهنِ بیشه است و پارکینگی کنار رودخانه خروشان و زیبای سزار هم قرار دارد ولی بسیاری میگونید که این راه هم خطرناک و هم طولانی بنابراین بهترین راه رفتن به بیشه این است که ماشین‌تان را در ایستگاه دورود پارک کنید و بعدش با قطار بروید استگاه بیشه که حدود ۱۵ دقیقه راه است.
 

آبشار وقت ساعت (از شگفت‌انگیزترین آبشارهای لرستان)


یکی از شگفتی های دورود، آبشار وقت ساعت است. آبشار و چشمه وقت ساعت در درون غار پریز در جنوب  دورود واقع شده و همانطور که از اسمش برمی‌آید، در زمان های مشخص آبش قطع و وصل می شود. زمان فعالیت آبشار وقت ساعت که آبش خنک و زلال است در فصل های مختلف کم و زیاد می شود، به طوری که زمان فعالیت آن در تابستان حدود ۵۵ دقیقه و زمان توقف آن در این فصل حدود یک ساعت، در پاییز پنج ساعت و زمستان هشت ساعت است. ۲۰ کیلومتری جنوب دورود، ۱۰ کیلومتری روستای برآفتاب

آبشار دره اسپر

آبشار زيباي دره‌ اسپر از جاذبه‌هاي طبيعي و جذاب لرستان است كه در 7 كيلومتري جنوب شهر دورود قرار دارد. اين اثر خارق‌العاده در حاشيه‌ي روستايي به همين نام، در شرق تنگاه‌اي موسوم به ازنا واقع شده است. اطراف منطقه آبشار دره‌اسپر را كوهستاني عظيم و زيبا احاطه كرده است كه دامنه‌هاي آن محل جوشش چشمه‌هاي فصلي و دائمي متعددي مي‌باشد.آب آبشار دره‌اسپر، پس از فوران از ارتفاعات كوهستان، در بستر جويباري دل‌فريب به حركت درمي‌آيد و طراوت دره‌اسپر را صد چندان مي‌كند. در اين ره‌ي رويايي و كوهستان‌هاي اطراف آن جنگلهاي سرسبزي وجود دارد كه پوشش غالب آنها بلوط مي‌باشد.

منطقه حفاظت شده سفیدکوه

منطقه حفاظت شده سفيدكوه در استان لرستان بين E4818 تا E4743 عرض طول شرقي و N3349 تا N3329 عرض شرقي واقع شده است. مساحت آن 69500 هكتار مي باشد. این منظقه در سال ۱۳۴۷ به عنوان شکار و تیراندازی ممنوع تحت حفاظت قرارگرفت و سپس در سال ۱۳۶۹ با وسعت ۶۸۷۷۶ هکتار به منطقه حفاظت شده سفید کوه ارتقاء یافت. منطقه حفاظت شده سفید کوه با دامنه ارتفاعی ۱۱۲۰ تا ۳۱۷۰ متر با ۶۰۰ میلی متر بارندگی دمای متوسط ۱۱ درجه سانتی گراد دارای اقلیم مدیترانه ای معتدل می باشد. رودخانه ها و آبشارهای فصلی فراوان، غارهای متعدد و تنوع زیستی گیاهی و جانوری و صخره های صعب العبور و زیبا، جنگلهای سرسبز بلوط با درختان تنومند از جاذبه های اکوتوریستی منطقه حفاظت شده سفید کوه به شمار می روند. اکثر مردم این منطقه به دامداری وکشاورزی مشغولند. در سال‏های ۹۰ و ۹۱، چهار پاسگاه محیط بانی برای حفاظت از این پیش‎بینی شد که یکی از آنها در شهرستان دورود در منطقه مهم تی‏دار افتتاح شد و ۳ پاسگاه یکی در شرق سفیدکوه و منطقه چم‏تکله، خلیل‏خان در اشترانکوه و پاسگاه محیط‏بانی سفیدکوه خرم‏آباد پیرشمس‏الدین نیز به آن اضافه می شوند. سفیدکوه با داشتن وضعیت توپوگرافی خاص و رودخانه های پر آبی نظیر کریه و کشکان یکی از زیستگاه های با ارزش جانوری غرب ایران محسوب می شود. ۲۷۲ گونه گیاهى و ۱۳۸ گونه جانوری در منطقه حفاظت شده سفید کوه شناسایی شده است.

گردآوری و بازنشر:گروه بازرگانی آرین

منبع:ویکی پدیا

هتل های شهر دورود

افزودن هتل من

رستوران های شهر دورود

افزودن رستوران من

شرکت های شهر دورود

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد