شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر ازنا


ازنا یکی از شهرهای استان لرستان واقع در خاور این استان است که به پایتخت طبیعت لرستان معروف است به گونه ای که شهرستان ازنا یک اکو سیستم طبیعی است و بیش از ۳ هزار نقطه گردشگری دارد. این شهر مرکز شهرستان ازنا است و بین شهرهای الیگودرز، دورود، اراک، خمین و شازند قرار گرفته‌است. ازنا درگذشته بخشی از استان مرکزی بود و در دومین تقسیمات کشوری در ۱۶ آبان سال ۱۳۱۶ در حوزه لرستان قرار گرفت.

این شهردر سال ۱۳۱۷ به دهستان و در سال ۱۳۳۰ به شهر ارتقاء پیدا کرد و دارای شهرداری شد. در سال ۱۳۴۰ ازنا به عنوان مرکز بخش جاپلق در حوزه شهرستان الیگودرز ارتقاء پیدا نمود. درسال ۱۳۷۳ با تأسیس فرمانداری توسط علی محمد بشارتی وزیر کشور، این بخش از الیگودرز جدا و به شهرستان تبدیل شد و شهر ازنا مرکز آن شد. ازنا از نظر صنعتی و اقتصادی و گردشگری اهمیت دارد.

تاریخ

ازنا از دو کلمه از و نا تشکیل شده که از در زبان پارسی به معنی آتش و نا پسوند مکان (مانند اسپادانا) است و به معنی محل آتش یا آتشکده است. در زمان حکومت مادها که راه ارتباطی سریعی نبوده از راه خبر دادن با آتش و دود بر روی بلند‌ترین قله‌های نقاط شهر‌ها به یکدیگر خبر میدادن. در مسیر شهر همدان تا اصفهان 5 ازنا وجود دارد که همگی در یک مسیر قرار دارند. از مسیر اصفهان در شهرستان الیگودرز یک ازنا(ازنا ملمک)، شهر ازنا ، در دشت سیلاخور دورود یک ازنا، در شهرستان خرم آباد یک ازنا(ازنا سگوند) و در نزدیکی ملایر هم یک ازنا(ازناو) وجود دارد. وقتی آشوریان قصد حمله کردن را داشته‌اند مادها در آتشکده اصفهان آتشی ایجاد میکردن که ازنا‌ها با دیدن آتش خود نیز آتشی بر بلندترین نقطه ایجاد می‌کردند که خبر حمله آشوریان در کمتر از یک ساعت به ۵۰۰ کیلومتر انطرف تر خبر داده می‌شد. در ارتفاعات کوهستانی حوالی ازنا مانند سفید کوه کوچک دخمه‌ها و گودالهای بزرگی کشف گردیده که از آن برای آتش افروختن و علامت دادن در زمانهای باستان استفاده می‌شده‌است. سابقاً روستای گرجی در نزدیک رودخانه ازنا قرار داشت

جمعیت

بنا بر سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ مرکز آمار ایران، جمعیت شهر ازنا ۷۱٬۵۸۶ نفر بوده‌است.

مردم

مردم شهرستان ازنا به زبان بختیاری و لری تکلم می‌کنند. در جنوب شهرستان ازنا بخشی به نام پاچه لک وجود دارد که مردم آن به گویش بختیاری صحبت می‌کنند.

شهرسازی

شهر ازنا برپایه اصول شهرسازی بنا شده‌است. خیابان‌های منظم، ساختمان‌های دولتی و بناهایی که به سبک مدرن ساخته شده، ازنا را از شهرهای اطراف متمایز می‌کند. از محله‌های قدیمی ازنا می‌توان به چالسپار، ده ازنا، صاحب‌الزمان، خط لوله، سپاه، جهاد، نیروگاه، شرکت (شرکت نفت)، اصغرآباد و راه‌آهن اشاره کرد که محله‌های کوی امام حسین (فازهای ۵ گانه)، کوی بیمارستان وشیشه، شاهد و شهرک فریدونی مناطق جدیدی هستند. خیابان‌های ازنا به طرز منظم و بدون بن‌بست به یکدیگر وصل هستند و ساختمان‌ها بدون هرگونه بی نظمی در کنار یکدیگر با نماهای مختلف قرار گرفته‌اند.بنیان گذاران دو محله قدیمی چالسپار و ده ازنا ارامنه و گرجی های مهاجر بوده اند.
 

مناطق دیدنی و گردشگری

اشترانکوه

اُشْتُران‌ْ‌کوه، به معنی کوه آب در پارسی باستان (از زبانهای بکار برده شده در جنوب غربی ایران و زبان رسمی دربار هخامنشیان) رشته‌کوهی در شرق استان لرستان و یکی از بلندترین رشته‌کوه‌های زاگرس است. اشتران‌کوه از غرب به شهرستان دورود، از شمال به شهرستان ازنا و از شرق و جنوب به شهرستان الیگودرز محدود می‌شود. بلندترین قله این رشته‌کوه به نام سن‌بران به ارتفاع ۴۱۵۰ متر است. این رشته‌کوه سرچشمه یکی از سرشاخه‌های رود دز به نام ماربره است که یکی از دو رودخانه شهرستان دورود (ماربره و تیره) است و در دوره کوهزایی جدید ایجاد شده‌است. این کوه از جمله کوه‌های جوان می‌باشد.

چاه طیان

چشمه یا چاه طیان یا تیان نام چشمه‌ای است، که در کوهپایه رشته کوه اشترانکوه میان روستاهای بیدستانه و تیان شهرستان ازنا قرار گرفته‌است. این چاه/ چشمه که گودالی به قطر ۳ الی ۴ متر و عمق ۵ متر و سنگی دارد، یکی از پدیده‌های جالب زمین‌شناسی است و در اوایل بهار به طور ناگهانی و به یکباره فوران کرده و پرآب می‌گردد. آبدهی آن زیاد بوده و تا ماه‌ها ادامه می‌یابد و پس از مدتی در اواخر تابستان و اوایل پاییز به همان نحو به یکباره خشک شده و تا سال آینده و دوره جدید، بی آب می‌گردد. کارشناسان احتمال داده‌اند، این امر ناشی از ذوب شدن برفهای اشترانکوه و تونل‌های زیر زمینی بوده و آب برف‌ها در این محل از زمین فوران کرده و تشکیل چشمه می‌دهند. با سرد شدن هوا و بارش برف در اواخر تابستان و اوایل پاییز در اشترانکوه، این چشمه نیز تا دوره یا سال آینده خشک می‌گردد. چشمه تیان محل تفریح و گردش توریست‌ها و گردشگران است.

دهکده تفریحی دره تخت

دره‌تخت یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان ازنا واقع در سیزده کیلومتری جنوب این شهرستان در کوهپایه‌های اشترانکوه است. این روستا دارای حدود ۸۳۰ نفر جمعیت است و شغل اغلب مردم آن دامداری و کشاورزی است. در دره‌تخت استخرهای متعدد پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان با ظرفیت‌های گوناگون وجود دارد.عمده ساکنان این این روستا بختیاری بوده و شامل طوایف سالاروند و حاجیوند هستند.دره تخت به علت قرار گرفتن در کوهپایه اشترانکوه و بهره‌مندی از آب دائم و روان دارای نیروگاه تولید برق است که از آن علاوه بر تامین برق روستاهای همجوار به شبکه سراسری برق در شهرستان ازنا نیز برق داده می‌شود. آب و هوای مناسب این روستا ،آن را به یکی از مناطق مناسب جهت کوچ تابستانه عشایر تبدیل کرده است. این روستا همچنین در لیست روستاهای هدف گردشگری استان قرار دارد.از جمله دیدنی‌های این روستا می‌توان به سراب‌ها گوناگون که به رودخانه ماربره ختم می‌شوند، و همچنین طبیعت زیبای آن اشاره کرد. در فصل بهار دشت لاله های واژگون این روستا بسیار دیدنی است.

دربند

دربند دهستانی بزرگ وسرسبز و بسیار زیبا در جلگه شمالی اشتران‌کوه در نزدیکی شهرستان ازنا در استان لرستان است که به خاطر وجود ایستگاه راه‌آهن در آن از این روستا بنام «ایستگاه دربند» هم یاد میکنند. از چشم‌انداز کوه اشتران کوه این روستا دیده می‌شود.
 

آبشار عروس

آبشاری بکر و دست نخورده در دامنه های اشترانکوه ازنا در دره ازنادر شهرستان ازنا و در مسیر کلیدر تونل برفی
 

آبشار ازنادر

 آبشار ازنادر در مسیر آبشار عروس به طرف تنگه ازنادر بهترین زمان برای رفتن به این ابشار زیبا فصل بهار می باشد.

امام زاده قاسم

مقبره تاریخی امام زاده قاسم که قدمت آن به دوران سلجوقیان میرسد و در آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده هست و ۱۰۰ های جای تفریحی دیگر...

صنایع

کارخانجات صنعتی فعال در ازنا عیارتند از: صنایع فروآلیاژ ایران، گداز قطعه کیا، شرکت سنگ صادراتی افشار، گلسنگ و لعل ودیگر صنایع کوچک که عمدتاً به بخش تولید سنگ‌های ساختمانی مشغول هستند. درحال حاضر شرکت فولاد ازنا که از بزرگترین صنایع فولاد غرب کشور می‌باشد در منطقه ویژه اقتصادی ازنا در حال احداث است. همچنین شرکت تولید داروی بایر افلاک ازنا نیز در دست احداث می‌باشد.
 

تپه های باستانی ازنا

شهرستان ازنا دارای 106 تپه باستانی است که دارای شماره ثبت آثار ملی ایران هستند. این تپه ها بیشتر مربوط به عصر مفرغ و آهن میباشند و از سال 1380 تا 1386 به ثبت رسیده اند. وجود تعداد بالای تپه های باستانی و وجود مناطق دیگر باستانی در این شهرستان گواه اینست که این منطقه جغرافیایی از دیرباز تا به امروز سکونتگاه انسانها در دوره های مختلف بوده است .
 

آبشارهای اشترانکوه

آبشارهاي اشترانکوه ازنا در استان لرستان واقع است. اشترانکوه، کوه بسيار زيبايي است که در بين دو شهرستان ازنا و درود واقع شده است و از قلل پر برف تا دامنه هاي آن، زندگي در جريان و گردش است. ازنا شهرستاني است که از نظر صنعتي، اقتصادي و گردشگري حائز اهميت بوده و جلوه هاي طبيعي اين منطقه نيز ديدني و قابل توجه مي باشند. در نزديکي روستاي تنگ اسير در جنوب غرب ازنا سرابي زيبا واقع شده که داراي آبي زلال است که از اعماق زمين به بيرون مي جهد. اين سراب اگرچه چندان به آبشار شبيه نيست ولي بهانه اي است براي آشنايي با طبيعت زيباي اين منطقه. همچنين در لابلاي دره زيباي ازنادره آبشارهاي بسيار زيبا و بلندي وجود دارند که بوسيله گروه هاي مختلف کوهنوردي گزارش شده اند. اشترانکوه با چشمه قلقل، تونل برفي کمندان، دهکده گردشگري دره تخت، درياچه گهر، دشت طيان، شن اسکي و سفيدکوه، تابلويي کم نظير از زيبايي هاي خلقت را به نمايش گذاشته است و قلل اشترانکوه مانند گل گل، سن بران، ميرزايي، فيالستون، تخت شاه و ازنادره، همگي از نقاط عمده گردشگري و کوهپيمايي اين منطقه به حساب مي آيند. بيشتر مساحت شهرستان ازنا را دشت هايي تشکيل مي دهند که به نوبه خود جزو بهترين مناطق کشاورزي ايران بوده و به يکباره به کوه هاي سربه فلک کشيده از جمله اشترانکوه و سفيدکوه تبديل مي شوند. در اين ميان دشت پهناور و پرمحصول جاپلق از اهميت خاصي برخوردار است. بارندگي مناسب و عوامل اقليمي مطلوب باعث بهبود وضعيت کشاورزي اين منطقه شده به طوري که شهرستان ازنا علاوه برمحصولات زراعي مانند گندم، جو، ذرت، آقتابگردان، کلزا، چغندر، حبوبات و بقولات، محصولات باغي را نيز توليد مي کند.

تونل برفی


 

تونل برفي بصورت طبيعي در برف ويخ هاي دامنه زيبا وسر به فلك كشيده اشترانكوه در منطقه كمندان شهرستان ازنا بوجود آمده است كه طول اين تونل بالغ بر 800 متر وارتفاع آن از كف تونل تا سقف بين 5/2 تا 3متر مي باشد .این پدیده، همه ساله به ويژه در فصل تابستان، پذيراي خيل عظيم گردشگران و دوستداران طبيعت است.تونل برفي ازنا متشكل از دالان ها و دهليهاي يخي و برفي است كه ساليان درازي از عمر آن ها مي گذرد. يكي از دره هاي منتهي به اشترانكوه، در فصل زمستان مملو از برف هاي باقي مانده از سال هاي قبل و همچنين برف تازه مي شود.در فصل بهار و تابستان با گرم شدن نسبي هوا، آب از زير برف ها و كف اين دره جاري مي شود. با ذوب تدريجي برف و يخ ها، حفره ها بزرگ تر و طولاني تر می گردد كه اصطلاحا به آن تونل برفي مي گويند.رودخانه خروشاني كه از زير اين لكه برفي بزرگ سرازير است، از آب هاي اين يخچال سرچشمه گرفته و از دهانه تونل برفي بيرون مي آيد. منظره اي بسيار زيبا در اين منطقه وجود دارد كه آب هاي ناشي از ذوب برف هاي بالاتر، تونلي را به عرض 10 متر و ارتفاع سه متر در زير يخچال ها ايجاد كرده است.تونل برفي تا بالاي سراشيبي دره امتداد يافته و 800 متر طول دارد تا به برف هاي بالاتر از خود متصل شود. داخل تونل هوا بسيار خنك مي شود كه بر اثر حركت رود و وزش باد، حس فوق العاده اي در فرد به وجود مي آورد.

گردآوری و بازنشر:گروه بازرگانی آرین

منبع:ویکی پدیا

هتل های شهر ازنا

افزودن هتل من

رستوران های شهر ازنا

افزودن رستوران من

شرکت های شهر ازنا

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد