شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر نرماشیرشهرستان نرماشیریکی از شهرستان‌های استان کرمان در شرق ایران است.

مرکز این شهرستان شهر نرماشیر است.شهرستان نرماشیر از شمال به شهرستان کرمان، از شرق به شهرستان فهرج، از جنوب به شهرستان‌های فهرج و بم و از غرب به شهرستان بم منتهی می‌شود و در فاصله 230 کیلومتری از مرکز استان قرار دارد

لغت‌نامهٔ دهخدا در مورد نرماشیر می‌نویسد: شهری است [به ناحیت کرمان] خرم، و جائی آبادان و بانعمت و جای بازرگانان. (حدودالعالم). شهر مشهوری است از شهرهای بزرگ کرمان در یک منزلی بم و نیز در یک منزلی فهرج از طرف صحرا. (از معجم البلدان). نام شهری از بلاد کرمان قریب به شهر بم و معمور و آباد و دارزین ناحیه‌ای است از آنجا با هوای سرد که در تابستان آنجا توان ماند. (انجمن آرا) (آنندراج). این نام بر مجموعه ٔ دهات و آبادیهای قسمت شرقی بم اطلاق می‌شود، و آن ناحیتی است با هوای گرم و حنا و خرمای فراوان.
 

موقعیت جغرافیایی نرماشیر

جمعیت شهرستان نرماشیر بر‌اساس سرشماری سال 1390 بالغ بر 60 هزار نفر است و وسعت آن حدود یک هزار و 200 کیلو‌متر مربع ‌و دارای دو بخش مرکزی و روداب است. ‌این بخش از شمال به کویر لوت، از مشرق به شهرستان فهرج‌ از جنوب به شهرستان ریگان‌ از مغرب به شهرستان بم محدود می‌شود و واقع شدن این شهرستان در مسیر جاده بین‌المللی شهرت خاصی به آن بخشیده که همگان با نام آن آشنا هستند.

 

شرایط اقلیمی و آب و هوایی نرماشیر

شهرستان نرماشیر دارای آب و هوای متغیر است،‌‌ فصل تابستان آب و هوایی بسیار گرم و سوزان،‌ فصل زمستان دارای آب و هوایی بسیار سرد و خشک و در بهار هوایی بسیار مطبوع دارد.

 

محصولات کشاورزی نرماشیر

موقعیت آب و هوایی متغیر نرماشیر سبب شده که سالانه محصولات متنوعی در این شهرستان‌ برداشت و صادر شود که از جمله این محصولات کشاورزی، باغی و زراعی می‌توان به عمده‌ترین آنها مانند خرما‌، پرتقال‌، انار‌، نارنگی‌، خیار سبز‌، هندوانه‌، ذرت‌، انواع سبزیجات‌، گیاهان دارویی‌، جو‌، گندم‌ و یونجه اشاره کرد. اصلی‌ترین این محصولات خرما و دارای انواع مختلفی است و مشهورترین آن خرمای مضافتی است که در بین شهرستان‌های شرقی استان کرمان بیشترین خرمای صادراتی از باغ‌های این شهرستان صادر می‌شود.

قلعه پیرماه شاه

قلعه پیرماه شاه مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان نرماشیر، روستای فضل آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۵۶۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

قلعه شهید نرماشیر

قلعه شهید نرماشیرمربوط به اوایل دوره قاجار است و در شهرستان نرماشیر، روستای الله آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۴۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

صنایع‌ دستی

صنایع دستی مشهور این شهرستان عبارتند از قالیبافی‌، گلیم‌بافی، مروارید‌بافی‌، سفالگری و حصیر‌بافی که با راه‌اندازی مرکز صنایع دستی و کارگاه‌های قالیبافی در روستاهای سید‌آباد و حسن‌آباد کناره رونق آنها دوچندان شده است. بر‌اساس اسناد معتبر تاریخی شهرستان نرماشیریکی از مناطق‌ آباد و پر‌رونق استان کرمان بوده‌ و از آن جا که در مسیر کاروان‌رو قدیمی قرار داشته و شهرها و آبادی‌های مختلفی تا حاشیه رودخانه نساء شکل گرفته است. در این آبادی‌ها و شهرها کاروانسراها‌، قلعه‌ها‌، بازارها‌، آتشکده‌ها‌، مساجد‌، ‌آب انبارها و سایر بناهای حکومتی و تجاری ساخته شده که در حال حاضر تنها بقایای آنها به چشم می‌خورد‌.

گردآوری و بازنشر:گروه بازرگانی آرین

منبع:ویکی پدیا

جاذبه های گردشگری شهر نرماشیر

افزودن جاذبه گردشگری

هتل های شهر نرماشیر

افزودن هتل من

رستوران های شهر نرماشیر

افزودن رستوران من

شرکت های شهر نرماشیر

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد