شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر قلعه گنجقلعه‌گنج شهری است در استان کرمان در جنوب شرقی ایران. این شهر مرکز شهرستان قلعه‌گنج این استان است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۰، برابر با ۱۲٫۶۶۳ نفر بوده است

تاریخچه

کنکاو یین تاریخ و قدمت این شهر کاری ست بس دشوار و شگرف. تاریخ آن به قبل از اسلام و میلاد مسیح می‌رسد که در حال حاضر در جای جای تاریخ شواهدی از اقوام ساکن در این شهرستان بدست می‌آید، آثار بدست آمده از تمدن این منطقه نشانگر قدمت بیش از ۵۰۰۰ سال را نشان می‌دهد. این شهرستان را می‌توان از نظر تاریخی جزء نواحی غربی کران دانست و علاوه بر این از قرون قدیم تا امروز قلعه گنج جزء برکات رودبار محسوب می‌شود، از آنجایی که ساکنان این شهرستان کوچ و قفص هستند در بسیاری از کتاب تاریخی این شهرستان به خیال قفص معروف بوده است.همچنین غالب جمعیتی که هم اکنون در ناحیه زندگی میکنند فارس، بلوچ، عرب، بختیاری و پرتغالی هستند.

وجه تسمیه

از آنجایی که قلعه گنج در گذشته به کلات گنج معروف بوده و بعضی از طوایف این منطقه به کلات گنجی معروف هستند، می‌توان چنین پنداشت که مردمان این نواحی در گذشته صاحب قنات‌ها، گنج‌ها، نعمت‌ها و آبادانی‌های فراوان بوده‌اند؛ بنابراین همان‌طور که از اسمش پیداست سرزمین حاصل خیزی و پردرآمدی است و در آن کشت انواع محصولات گرمسیری متداول است.

مساحت

مساحت شهرستان ۱۴۲۰۰ کیلومتر مربع معادل ۳/۳ درصد از کل مساحت استان می‌باشد و فاصله تا مرکز استان ۴۲۰ کیلومتر می‌باشد.شهرستان قلعه‌گنج دارای ۲ بخش مرکزی (محمدآباد) و بخش چاه دادخدا و ۵ دهستان به نامان دهستان رمشک، دهستان مارز، دهستان چاه دادخدا، دهستان قلعه گنج و دهستان سرخ قلعه می‌باشد.

جمعیت

بر اساس سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰ جمعیت شهرستان قلعه گنج ۷۶۳۷۶ نفر می‌باشد، جمعیت شهری ۱۲۶۶۳ نفر می‌باشد و جمعیت روستایی ۶۳۷۱۳ نفر که ۱۷ درصد جمعیت شهرستان شهری و ۸۳ درصد جمعیت روستایی شهرستان می‌باشد. جمعیت مردان شهری ۶۳۵۵ نفر و زنان شهری ۶۳۰۸ نفر، و جمعیت مردان روستایی ۳۱۲۴۹ نفر و زنان روستایی ۳۲۴۶۴ نفر تشکیل می‌دهند.

موقعیت جغرافیایی

شهرستان قلعه گنج بین ۳۲ º۲۷ درجه عرضی و ۵۴ º۵۷ و ۵۰ º۵۷ درجه طول جغرافیایی قرار گرفته است

گردآوری و بازنشر:گروه بازرگانی آرین

منبع:ویکی پدیا

جاذبه های گردشگری شهر قلعه گنج

افزودن جاذبه گردشگری

هتل های شهر قلعه گنج

افزودن هتل من

رستوران های شهر قلعه گنج

افزودن رستوران من

شرکت های شهر قلعه گنج

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد