شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر انار


شهر انار در شهرستان انار استان کرمان قرار دارد که در ۳۰ درجه و ۵۳ دقیقه عرض شمالی و ۵۵ و ۱۸ دقیقه طول شرقی واقع شده‌است. این شهر در بین جاده یزد - رفسنجان و بر سر دوراه تهران - بندرعباس و تهران - کرمان قرار گرفته و به علت همین وضعیت از موقع نسبی ویژه‌ای برخوردار است. فاصله این شهر تا مرکز استان(شهر کرمان) ۲۱۰ کیلومتر می‌باشد.یک چهارم پسته ایران از این شهر صادر می شود

موقعیت جغرافیایی

انار ازلحاظ تقسيمات کشوری یکی از بخشهای تابعه شهرستان رفسنجان می باشد که با وسعتی بیش از 3100 کیلومتر مربع در شمال این شهرستان واقع شده است. این بخش از شمال به استان یزد (شهرستان مهریز) ، از غرب به شهرستان شهربابک، از شرق به بخش نوق از توابع رفسنجان و از جنوب به بخش کشکوییه محدود می شود. مرکز این بخش شهر انار می باشدکه در 30درجه و 53 دقیقه عرض شمالی و در 55 درجه و 18دقیقه طول شرقی واقع شده است. این شهر در بین جاده ترانزیت یزد - کرمان و برسر دوراه تهران -بندرعباس و تهران - كرمان قرار گرفته و به علت همين وضعيت از موقعيت نسبي ويژه اي برخوردار است. فاصله آن تا مركز استان (شهر كرمان ) 210 كيلومتر و تا مركز شهرستان (رفسنجان) 90 كيلومتر مي باشد.

اماکن مذهبی

آستانه امامزاده محمد صالح انار

اين بنا مرقد شريف يكي از فرزندان يا نوادگان امام موسي كاظم (ع) است كه بر اساس اقوال موجود در قرون اوليه اسلامي  در اين شهر زندگي مي كرده و همينجا دار فاني را وداع گفته است اكنون أرامگاه اين امامزاده شريف در ميان مردم انار و حتي شهر هاي ديگر از جايگاه ويژه أي بر خوردار است تاريخ دقيقي از بناي اوليه اين بقعه در دست نيست اما  بر سنگ مرقد تاريخ  757 ه.ق درج گرديده كه احتمالا تاريخ باز سازي اين بقعه مي باشد كه اين  تاريخ به دوران تسلط أل مظفر بر منطقه كرمان ويزد مربوط است هرچند كه قسمت تاريخي اين بنا در زير حجم عظيمي از سازه هاي جديد مدفون گرديده اما گنبدخانه و ايوان قديمي آن كه بسيار متناسب و شكيل اطراف قبر را فرا گرفته اند  به علاوه گچبري هاي نفيس داخل آن كه تركيب خاص خود را دارد چشمهاي زيبا پسند  را به شوق مي آورد این بنا در شمال شهر واقع شده است.آستانه آن متشکل ازگنبدخانه -ایوان - شبستان - صحن جدید و صحن قدیم می باشد که قدیمی ترین قسمت آن  گنبدخانه و ایوان آن است که از شاهکارهای معماری قرن هشتم می باشد. گنبد خانه متعلق به دوره ایلخانان می باشد.

 مقبره بشر حافي

 اين بنا منسوب به يكي از عرفاي گذشته به نام بشربن حارث معروف به بشر حافي صحابي امام موسي كاظم (ع) مي باشد كه همراه امامزاده محمد صالح به اين شهر آمده و همين جا دار فاني را وداع گفته است . آرامگاه او  يك بناي خشتي با گنبدي زيباست و در حومه شهر انار واقع گرديده است . ساختار اين بنا شباهتهايي با  هسته تاريخي بناي امامزاده محمد صالح دارد وچنين به نظر مي رسد معاصر با بناي مذكور باشد(قرن هشتم). قدمت این بقعه 800 سال می باشد. همچنین در این بقعه آرامگاه بحرالعلوم کرمانی ، اولین نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در دوره مظفرالدین شاه  که از طبقه علمای کرمان انتخاب می شدند می باشد که در اثر سانحه ای در نزدیکی انار دچار مصدومیت شده و طبق وصیت ، ایشان را در این بقعه دفن مینمایند.

مسجد خواجه شريف

اين مسجد با نام خواجه شريف مشهور است و آنچه در مورد خواجه شريف در تاريخ آمده  اين است كه وي يكي از سرداران شاه عباس بوده و لقب مين باشي داشته. مين از كلمه من به معني هزار مي آيد بنا بر اين مين باشي يعني كسي كه هزار سرباز تحت فرمان داشتهاست وي در حدود سه قرن پيش (اواخر صفويه ، اوايل افشاريه مي زيسته است و با پيشرفتي كه در دستگاههاي حكومتي داشته به ولايت مداري انار مي رسد . اين مسجد داراي گرمخانه (مسجد زمستاني ) زيبايي است . عليرغم دخل و تصرف انجام شده در نما بناها هنوز هم هويت تاريخي و سنتي را مي توان در آن ديدو اين مسجد قريب سه قرن قدمت دارد.

قلعه انار

اين قلعه در مساحت قابل ملاحظه أي بر روي يك تپه صخره اي بنا شده است . فضا هاي داخلي اين بنا در سه طبقه بوده است كه اكنون تخريب گشته است و تنها  برجها و باروي آن موجود مي باشد  گرچه در مورد قدمت اين بنا كار علمي صورت نگرفته است ولي عليرغم تخريب هاي صورت گرفته هنوز شواهدي  در اين بنا  از دوره اسلامي به چشم مي خورد هرچند كه قدمت قبل از اسلام نيز براي آن بعيد نيست  اكنون كار  مرمت حصار و برج هاي اين قلعه  در حال اجراست. اما پژوهش باستان شناسي نيز  جهت  هويدا نمودن پلان داخلي لازم است .

کاروانسرای انار

اين بنا هم  در كنار امامزاده محمد صالح شهر انار و براي خدمات دهي به مسافران و زوار اين امامزاده ساخته شده و اكنون نيزكاملا سرپا و سالم است و مدتي نيز  به عنوان يك مركز فرهنگي مورد بهره برداري قرار مي گرفت  . به علت جاده مهم کاروانروی تهران - کرمان این کاروانسرا از موقعیت خاصی برخوردار بوده است . اين كاروانسرا با پلان مربع و با صحن مركز احداث گرديده چهار شترخان (سالن) به طور متقارن اطراف صحن ساخته شده و ورودي آنها از چهار گوشه صحن مي باشد از ويژگي هاي معماري اين بنا تزئينات قسمت ورودي اصلي بناست كه معمار هنرمند آن با تلفيق گچبري و آجر كاري نقوش هندسي زيبايي را خلق كرده است . اين بنادر عهد صفویه ساخته شد و در عهد قاجاریه بنای آن تکمیل گردید.اين بنا كه خانه اي مجلل است متعلق به ابوالحسن خان اناري حاكم  انار و رفسنجان درزمانناصر الدين شاه قاجار مي باشد . اين بنا در مركز شهر انار و نزديك قلعه (ارگ) انار واقع گرديده است . اين عمارت در وسعتي قابل ملاحظه (بيش از 2000 متر )  و در چند بخش اندروني _ بيروني و نارنجستان  بنا گرديده است كه اكنون قسمت اعظم آن موجود و از نظر ساختاري سالم و پابرجاست حمام زيبايي نيز توسط همين شخص در كنار اين بنا احداث گرديده كه اكنون زير خاك مدفون اما سالم است .

يخدان انار

از ديگر بنا هاي تاريخي در سطح اين شهر است كه روزگاري در گرماي طاقت فرساي كوير  مردم اين شهر را ياري مي نموده تا آبي خنك و گوارا  داشته باشند . اين بنا متعلق به دوره قاجاريه بوده و اكنون در مركز يكي از محلات انار (محله يخدان) واقع گرديده است . يخدان انار عليرفم فرسودگي قابل احياست ومرمت آن به بافت شهري زيبايي خاصي خواهد بخشد

محصولات شهر

محصول شهر اناربیشتر باغات پسته می باشد که در زمانهای گذشته محصولات زیادی کاشت و برداشت می شد ولی به علت کمبود اب هم اکنون بیشتر محصول این شهر پسته می باشد که تک محصولی می باشد.

 

گردآوری و بازنشر:گروه بازرگانی آرین

منبع:ویکی پدیا

جاذبه های گردشگری شهر انار

افزودن جاذبه گردشگری

هتل های شهر انار

افزودن هتل من

رستوران های شهر انار

افزودن رستوران من

شرکت های شهر انار

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد