شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر قائنات


 

شهرستان قائنات در شمال استان خراسان جنوبی قرار گرفته‌است. این شهرستان از شمال به شهرستان‌های خواف و گناباد از استان خراسان رضوی، از غرب به شهرستان سرایان و از جنوب به شهرستان بیرجند محدود شده و از جانب شرق، مرزی به طول تقریبی ۱۳۰ کیلومتر با کشور افغانستان دارد.مساحت این شهرستان بالغ بر ۱۷٬۷۲۲ کیلومتر مربع می‌باشد.

شهرستان قائنات، براساس آخرین تقسیمات کشوری مشتمل بر ۵ بخش و ۱۳ دهستان بوده و ۳۷۳ روستا و ۱۲۹۳ آبادی خالی از سکنه دارد. فاصله غربی‌ترین تا شرقی‌ترین در امتداد خط مستقیم ۲۲۵ کیلومتر و از شمال به جنوب ۹۰ کیلومتر و با شکل متناسب یک مستطیل که از استانهای قم، کهکیلویه و بویر احمد، چهار محال و بختیاری و گیلان بزرگتر می‌باشد.مرکز این شهرستان شهر قائن که برروی دشتی به همین نام می‌باشد.

شهر قاین در مسیر بزرگراه آسیای مشهد به زاهدان تا مرز افغانستان ۱۸۰ کیلومتر فاصله داشته و از سطح دریا ۱۴۴۰ متر بلندی دارد و از دو شهر بیرجند و گناباد فاصله‌ای مساوی ۱۰۵ کیلومتر در ۳۷۲ کیلومتری جنوب مشهد و از تهران ۱۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد.رشته کوه قهستان در غرب و شاسکوه و آهنگران در شرق آن سر به آسمان سوده و بلندترین قله منطقه کمر سرخ با ۲۸۴۲ متر در نیم بلوک و پست‌ترین نقطه با ۶۱۰ متر در پترگان قرار دارد.

مردم

بر طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن (۱۳۹۰) جمعیت شهرستان قائنات ۱۵۲٫۴۰۱ نفر و تعداد خانوار ۴۲٫۱۰۰ عدد می باشد که از این تعداد ۶۴٫۸۳۲ نفر در مناطق شهری و ۸۷٫۵۶۹ نفر در مناطق روستایی ساکن هستند . همچنین از این جمعیت تعداد ۷۵٫۸۸۱ نفر مرد و ۷۶٫۵۲۰ نفر زن هستند.

 

آثار باستانی

مقبره بزرگمهر قاینی

مسجد جامع قاین

موزه‌ آب قاین

قلعه‌کوه قاین

مسجد جامع خضری

آب انبار خضری

غار فارس

منزل قدیمی قارنی

منزل قدیمی سلطانی

مقبره بوذرجمهر قاینی

مشاهیر و فرزانگان

تاریخ را مردان و زنان آفرینشگر و فرهیخته پی ریخته و فرزندان خلف و قدر شناس دستاورد اجداد خویش را به جان پاس میدارند و از آن درس می گیرند و بر عظمتش می افزایند.منطقه قاینات که قدمتی به بلندای تاریخ داشته و از سی هزار سال قبل زندگی را در غار خونیک آغاز نموده است.قاینات مهد پرورش رجال بزرگ و امراء رشید و دانشمندان معظم و مشهور دینی و ادبی بوده که در آسمان علم و ادب ایران چون ستارگان درخشیده اند و شهرت آنان از مرزهای کشور فراتر رفته است که بصورت اجمالی برخی از آنان معرفی می گردند:

غذای محلی

قروت بیرجندی (کشک)

قروت نوعی فرآورده شیری است (نوعی کشک به رنگ تیره) که مردم خراسان جنوبی- بیرجند از آن به عنوان یکی از غذاهای محلی و مقوی استفاده میکنند.قروت ابتدا به صورت جامد یا پودر تهیه شده سپس بعد از حل شدن مواد آن در آب عصاره ای بنفش رنگ حاصل می شود  که آنرا به دوحالت مصرف میکنند یا میجوشانند و یا به صورت سرد مصرف میکنند.

صنایع دستی و سوغات

سوزن دوزی یا رودوزه های سنتی

سوزن دوزی و یا رودوزه های سنتی از هنرهای اصیل و سنتی ایران و از پرکاربردترین و زیباترین آنها است. و دارای تنوع بی شماری می باشد . که بر حسب منطقه و محل کار دارای ویژگیهای ساختاری منحصربفرد می باشد . به طوریکه از نوع و روش دوخت و کاربرد رنگهای متنوع می توان به مکان پیدایش آنها پی برد. رودوزیهای سنتی هنر آراستن سطح رویین پارچه های اکثراً ساده با بهره گیری از نخهای الوان و با کمک سوزن و قلاب است و دست اندرکاران آن به مدد بخیه های ظریفی که بر منسوجات ساده می نشانند معمولاً تلفیق زیبایی از صبر ، شکیبایی را به نمایش می گذارند.

انواع رودوزیهای سنتی شامل :

۱ ـ سوزندوزیهایی که در اثر پرکاری ، زمینه پارچه معلوم و مشخص نبوده و دوختهای الوان موجب پیدایش زمینه تازه ای از نقش و نگار گردیده است

۲ـ سوزندوزیهایی که قسمتی از زمینه را دوخت پر نموده و زمینه به رنگ اصلی خود باقی می ماند.

۳ـ سوزندوزیهایی که به شکل خاص انجام گرفته ( با جابجا کردن و بیرون کشیدن تار و پود )

۴ـ سوزندوزیهایی که نخهای فلزی آذینگر زمینه پارچه می باشند

۵ـ سوزندوزیهایی که سوزن و قلاب در نقش آفرینی روی زمینه نقشی نداشته ، بلکه با گذراندن نخهای از میان تار و پود و شکل دادن به وسیله دست ، اشکال موردنظر پدیدار می گردد.

۶ـ سوزندوزیهایی که نخ و سوزن به تنهایی در نقش آفرینی آنها موثر نبوده و محتاج به مواد تزئینی دیگر من جمله پولک ، یراق ، سنگ ، نقره و… می باشند.

۷ـ سوزندوزیهایی که مرحله اول آن بر روی مقوا انجام گرفته سپس باز شده و بر روی هر نوع پارچه ای که بخواهند بست می زنند.

از سوزندوزیهای رایج وبومی خراسان جنوبی می توان به : سرمه دوزی ، نقده دوزی ، آجیده دوزی ، ابریشم دوزی ، چشمه دوزی ، خامه دوزی ، قیطان دوزی ، ملیله دوزی ، سرمه دوزی ، نقش دوزی ،سکه دوزی ، آئینه دوزی ، پولک دوزی ، گلابتون دوزی ، ده یک دوزی ، شبکه دوزی و فلزی دوزی و .. اشاره کرد.

گلیم بافی

گلیم به عنوان نخستین زیرانداز دارای سابقه طولانی می باشد و در مقایسه با قالی دارای شیوه بافت آسانتری است ، به همان نسبت قیمت ارزانتری نیز دارد. خلاقیت ، ابتکار و نوآوری در طرحها و رنگها ، گلیم را با عنوان رشته هنری تر از قالی مطرح نموده است که ذوق و خلاقیت روستانشینان و عشایر ایران در تولید آن نقش بسزایی دارد. به طوریکه نقش و رنگ گلیم ، راه مناسبی جهت شناسایی یک قوم و آشنایی با رسم و رسوم و اعتقادات هر منطقه است.

در تعریف گلیم باید گفت نوعی فرش بدون پرز است با نخ پشمی ، پنبه ای یا کنفی که بیشتر جهت زیراندازاستفاده می شود که با درگیری تار و پود و با تزئینات زیاد بافته می شود.

از انواع نقوش بکار رفته در گلیم های منطقه می توان به نقش کوهه ، بلوچی ، کژمار ، بوته ، هفت لیکه ، نگار ، ماه ، نقش اسب ، کجک ، دردهن ، پیش برو پیش بیا ، حلقه ، شطرنجی ، کوچ یا دندان بره ، درختچه ها ، بوته های صحرائی حیوانات و پرندگان اشاره کرد.

سوغات

زرشک

زرشک بومی مناطق معتدل و نیمه استوایی اروپا، آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی است. کشور ایران بزرگترین تولیدکننده زرشک در دنیا است که در این میان استان خراسان و شهرستان قائنات با در اختیار داشتن نزدیک به ۹۷ درصد از اراضی زیرکشت این محصول، تولید ۹۵ درصد از زرشک دنیا را در اختیار دارد.

 

گردآوری و بازنشر:گروه بازرگانی آرین

منابع:ویکی پدیا

هتل های شهر قائنات

افزودن هتل من

رستوران های شهر قائنات

افزودن رستوران من

شرکت های شهر قائنات

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد