شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر آوج


اطلاعات کلی

کشور: ایران

استان:قزوین

شهرستان:آوج

بخش:آوج

مردم

زبان‌ گفتاری:ترکی و فارسی

مذهب:شیعه

اطلاعات شهری

پیش‌شماره تلفنی:۰۲۸۲

 

معرفی آوج

 

آوَج مرکز شهرستان آوج در استان قزوین و کشور ایران است. شهر آوج در حد فاصل استان‌های قزوین و همدان در ۱۲۰ کیلومتری شهر قزوین و در سمت جنوب غربی استان قزوین واقع شده است. این امر باعث گردیده که دارای تابستان های بسیار خنک و زمستان های پر برفی باشد. جمعیت ساکن در این شهرستان در حدود چهل و پنج هزار نفر می باشد .

 

مکان های دیدنی فراوانی در این شهرستان وجود دارد که ازجمله مهمترین آنها می توان به برج های دوگانه خرقان واقع در روستای حصار ولیعصر، کاروانسرای شاه عباسی آوج، آبگرم معدنی شهر آبگرم، چشمه علی در روستای ارتش آباد، درخت کهنسال روستای پروان ، آبشار شاه دره آوج ، آبشار روستای منصور ، غار قلعه کرد، امامزاده های روستای کلنجین ، کوه بلند آق داغ ، طبیعت روستای مشانه ، روستاهای دیدنی کامشکان ، اسماعیل آباد ، نیریج ، شهیدآباد، قهوج، هرائین، قرخ بلاغ (چهل چشمه)، توآباد، منصور ، امامزاده علاالدین ، چنگوره و... نام برد. این شهرستان با شهرستان های تاکستان و بوئین زهرا وبا استان های زنجان، همدان،و مرکزی همسایه می باشد.

 

                                                       کاروانسرای شاه عباسی

 

محصولات مهم در این شهرستان انواع سیب ،انواع هلو، زردآلو،گردو، بادام، گندم ، گوجه فرنگی و... می باشد.این شهرستان دارای دو بخش به نام های آوج و آبگرم است . همچنین دهستان های شهيد آباد، خرقان غربی و حصار وليعصر در بخش آوج و دهستان خرقان شرقی در بخش آبگرم این شهرستان قرار دارد.  شهر آوج به جهت قرار گرفتن در موقعیت ارتباطی مناسب و همجواری با پایتخت‌های دولت مادها، ایلخانان و صفویان دارای تاریخی طولانی و قدیمی است. در دوره حکومت سلجوقیان که سنی مذهب بودند آوج (آب به) به همراه ری و قم ۳ منطقه شیعه نشین بوده است و در همان دوره در آوج مدارسی به نام مدارس علی شاهی وجود داشته که در آن طلاب علوم دینی مشغول به تحصیل بوده‌اند. در حال حاضر این مکان به نام محله علم شاه تغییر نام یافته است.

 

منابع

1.دانشنامه آزاد ویکی پدیا [www.wikipedia.org]

2.جام جم [www.jamejamonline.ir]

3.ایران سرای امید[www.forum.sarayeomid.net]

4. آوج نیوز [www.mrezae.parsiblog.com]

 

گردآوری و بازنشر: گروه گردشگری شهر مجازی ایرانیان

 

جاذبه های گردشگری شهر آوج

افزودن جاذبه گردشگری

هتل های شهر آوج

افزودن هتل من

رستوران های شهر آوج

افزودن رستوران من

شرکت های شهر آوج

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد