شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر ملکشاهی


شهرستان ملکشاهی یکی از شهرستان‌های استان ایلام در غرب ایران است. مرکز این شهرستان شهر ارکواز می‌باشد.

مردم این شهرستان عموما شیعه دوازده امامی هستند که به گویش کردی ایلامی سخن می‌گویند. مردم این شهرستان از ایل ملکشاهی هستند . شغل مردم این شهرستان دامپروری و کشاورزی است و این شهرستان از نظر ورزشی و اجتماعی و اقتصادی در استان ایلام نقش تعیین کننده‌ای دارد.

این منطقه در سال ۱۳۸۵ به یک شهرستان از شهرهای استان ایلام تبدیل شد اما پیش از آن به لحاظ تقسیمات کشوری بخش ملکشاهی خوانده میشد واز بخشهای شهرستان مهران بود.

 

 

ارکواز ملکشاهی

 

مردمان ملکشاهی اکنون در سی ونه روستا از توابع شهرستان ارکواز ملکشاهی از شهرستانهای توابع استان ایلام سکونت دارند و براساس سرشماری سال ۱۹۵۰ میلادی، شش هزارخانوار که جمعیت آنان به سی وپنج هزار نفر و بطورکلی این عشیره در دو منطقه تمرکز یافته اند و بدین شرح است:

ملکشاهی گچی: در بخشی از اراضی خشک وبی آب و علف و تنها ماده ای که در آن به وفور موجود است، گچ می باشد و در این منطقه چند تیره زندگی می کنند و از آنان می توان به تیره: قورسه، باولگ، قیطول گچی، خیرشه، رسولوند اشاره نمود و بزرگ یا معتمد این قسم از ملکشاهی شخصی از تیره خیرشه است.

 

میان تنگ ملکشاهی

 

ملکشاهی چمزی: اراضی این قسم از عشیره ملکشهای برعکس بخشهای دیگر، سرشار از چشمه های آب و گیاهان مختلف است و این منطقه بیشتر برای ادامه حیات مساعدتر است و در این منطقه نیز، تیره های: شکربگ ، خمیس، ملگه، خداداد، کنیاوند، ، همانه وکول، کاکه، کوگر، قیطول، باوه، گلان،کاضمبگ، سرایلوند، خزروند، خلیلوند، کناریوند، گرواند، کلوند می زیند و بزرگ این قسم از عشیره نیز، شخصی از تیره خمیس است. لازم به ذکر است که ملکشاهی با عنایت به قدرت جوانانش بخصوص پهلوانان امیدی سرامد ورزشهای قدرتی درایران است.

 

روستای سرتنگ ملکشاهی

 

 

 

طبیعت ملکشاهی

 

منابع

1.ویکی پدیا،دانشنامه آزاد [www.wikipedia.org]

2. ایلام امروز [www.ilamtoday.com]

گردآوری و بازنشر: گروه گردشگری شهر مجازی ایرانیان

 

هتل های شهر ملکشاهی


رستوران های شهر ملکشاهی


شرکت های شهر ملکشاهی


رویداد ها

افزودن رویداد