شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر کیار


 

شهرستان کیار از شهرستان‌های استان چهارمحال و بختیاری در ایران است. مرکز این شهرستان شهر شلمزار است.این شهرستان در سال ۱۳۸۶ خورشیدی با ارتقاء بخش کیار به شهرستان تشکیل شد.

شهرستان کیار با تفکیک بخش کیار از شهرستان شهرکرد و بخش ناغان از شهرستان اردل شکل گرفته‌است.این شهرستان ۵۹ هزار نفر جمعیت دارد .به هنگام تبدیل شدن بخش کیار به شهرستان، قسمت‌هایی از شهرستان اردل به شهرستان کیار افزوده شد.مردم شهرستان به گویش بختیاری سخن می‌گویند است. که هرچه به سمت شهرکرد پیش می رویم به فارسی با گویش شهرکردی گرایش پیدا می کند این بخش از قسمت‌های خان‌نشین بختیاری بوده است.
 

نخبگان فرهنگی

حجت الله میرزایی دکترای اقتصاد از دانشگاه علامه طباطبایی

 

جاذبه های گردشگری

دریاچه شلمزار

دریاچه شَلَمزار در جنوب شرقی شهر شلمزار از توابع شهرستان کیار و در فاصله 40 کیلومتری شهرکرد (مرکز استان چهارمحال و بختیاری) قرار دارد.این دریاچه با جلوه بی‌نظیر خود یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان کیار به شمار می‌رود. از جمله امکانات گردشگری این دریاچه امکان ماهیگیری، پارک بازی کودکان، آلاچیق‌ها، باغ پرندگان و مزارع توت فرنگی و زعفران می‌باشد.از دریاچه شلمزار دو رودخانه جدا می‌شود که یکی به سمت مرکز شهر و دیگری به سمت روستای دَستِنا می‌رود. از ویژگی‌های این دریاچه دِبی 1300 لیتر بر ثانیه آن می‌باشد.

غار میرشکار

غار میرشکار در دامنه کوه هزارگزی در جنوب غربی روستای سلم از توابع شهر دَستِنا در شهرستان کیار استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.غار میرشکار دارای یک دهانه می‌باشد که در ارتفاع 2427 متری از سطح دریا واقع شده است. طول این غار 110 متر و عمق آن 80 متر می‌باشد. این غار از سه چاه تشکیل شده و غارسنگ‌های زیبا و چند قطعه فسیل در آن دیده می‌شود.پیمایش این غار نیازمند در اختیار داشتن ابزارهای فنی و مهارت در غارنوردی است.

 

گردآوری و بازنشر:گروه بازرگانی آرین

منبع:ویکی پدیا

 

هتل های شهر کیار

افزودن هتل من

رستوران های شهر کیار

افزودن رستوران من

شرکت های شهر کیار

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد