شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر کوهرنگ


شهرستان کوهرنگ یکی از شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری است. مرکز این شهرستان، شهر چلگرد است.

شهرستان کوهرنگ به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی فراوان و چشمه‌های جوشان، یک شهرستان توریستی، سیاحتی، عشایری و ورزشی شمرده می‌شود که ماه اردیبهشت یکی از بهترین زمان‌ها جهت سفر به این منطقه می‌باشد.

مرکزیت این شهرستان شهر چلگرد در ۸۵ کیلومتری شهرکرد واقع شده است، که بزرگترین جامعهٔ ایلی کشور یعنی ایل هفت لنگ بختیاری را در خود جای داده است.

طبیعت بکر و دست نخورده منطقه به همراه جاذبه‌های گردشگری بی نظیر سالیانه گردشگران بسیاری را از سراسر کشور و حتی دنیا به سوی این شهرستان هدایت می‌کنند. به طوری که در هر فصل جذابیت و گردشگر خاص خود را دارد.

مثلا در فصل بهار علاقه مندان به طبیعت از دشت لاله‌های واژگون، فصل تابستان علاقه مندان به داروهای گیاهی، سیاحت و اسکی تابستانه در قلل مرتفع و پوشیده از برف زردکوه بختیاری، فصل پاییز علاقه مندان به کوچ و شیوه زیست بوم عشایر بختیاری است. در ضمن ۱۰ درصد از کل آبهای کشور از جمله سرچشمه سه رودخانه بزرگ و حیاتی یعنی زاینده رود،کارون و دز در این شهرستان و از قلل سر به فلک کشیده زردکوه بختیاری سر چشمه می‌گیرند.
 

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان کوهرنگ در سال ۱۳۹۰ برابر با ۳۵،۹۱۵ نفر (۷،۷۱۱ خانوار) بوده است. جمعیت نقاط شهری در این شهرستان ۳،۰۶۱ نفر (۵۹۶ خانوار) و جمعیت نقاط روستایی ۳۱،۴۰۸ نفر (۶،۸۰۰ خانوار) بوده است.
 

نژاد و زبان

مردم کوهرنگ از نژاد اصیل ایرانی و از ایل بختیاری هستند. مردم این شهر با گویش بختیاری که یکی از زیرشاخه های زبان سانسکریت است تکلم دارند.
 

صنایع دستی

انواع قالی و قالیچه دست باف ختیاری، چوغا بافی، وریس بافی، خورجین بافی، و بافت سیاه چادر از صنایع دستی این شهرستان به حساب می‌آیند.
 

سوغات

گیاهان و سبزیجات مانند: کرفس، تره، چویل، بن سرخ و ...

عسل کوهرنگ و انواع لبنیات (کشک و قارا) و انواع داروهای گیاهی از سوغات این شهرستان می‌باشند.


 

جاذبه های گردشگری

چشمه دیمه

چشمه دیمه در منطقه کوهرنگ در مجاورت روستایی به همین نام که اهالی آنرا به کیکاووس از قهرمانان شاهنامه نسبت می دهند قرار دارد. این چشمه سرچشمه ی اصلی زاینده رود قبل از ایجاد تونل های کوهرنگ و در 12 کیلومتری چلگرد در مجاورت روستای دیمه واقع شده و تا مرکز استان 100 کیلومتر فاصله دارد آب این چشمه از گواراترین آبهای جهان است و خواص درمانی زیادی مطابق زیر دارد:جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ کلیه .

آبشار شیخ علی خان

آبشار شیخ علی خان یکی از زیباترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری می‌باشد که در مجاورت روستای شیخ علیخان شهرستان کوهرنگ و 92 کیلومتری شهرکرد (مرکز استان) قرار دارد.برودت هوا در شهرستان کوهرنگ سبب شده است که این آبشار در زمستان به مجموعه‌ای از قندیل تبدیل شود که این امر زیبایی آبشار را دوچندان می‌نماید. ارتفاع بسیاری از قندیل‌های آبشار به بیش از نیم متر و حتی یک متر می‌رسد. متأسفانه به دلیل عدم وجود امکانات رفاهی، بازدیدکنندگان بسیار کمی به این منطقه مراجعه می‌نمایند.

منطقه حفاظت شده ی قیصری

منطقه حفاظت شده قیصری یکی از مناطق حفاظت شده استان چهارمحال و بختیاری است که 20 درصد از مساحت 10 هزار هکتاری آن در شهرستان اردل و 80 درصد آن در شهرستان کوهرنگ واقع شده است.منطقه حفاظت شده قیصری در سال 1380 خورشیدی به مدت 5 سال به عنوان «منطقه شکار ممنوع» اعلام گردید و سپس در سال 1386 خورشیدی با مساحت 9829 هکتار، به عنوان «منطقه حفاظت شده» معرفی شد.منطقه حفاظت شده قیصری از نظر توپوگرافی کاملاً کوهستانی است به نحوی که حداکثر ارتفاع منطقه در قله تومن (احمد لیوه) به 3553 متر و حداقل آن در محل پل دشتک به 1800 متر از سطح دریا می‌رسد.از آنجا که بخش اعظم این منطقه در شهرستان کوهرنگ واقع شده است، از نظر اقلیمی دارای تابستان‌های معتدل و خشک و زمستان‌های بسیار سرد می‌باشد. میانگین دمای سالانه منطقه کوهرنگ 9/5 درجه سانتی‌گراد و میانگین بارش سالانه 1222 میلی‌متر است.منطقه حفاظت شده قیصری از نظر پوشش گیاهی دارای گونه‌های درختی و درختچه‌ای قابل توجهی است که برخی حالت نیمه جنگلی داشته و در نوع خود کم‌نظیر می‌باشد. این منطقه به دلیل وجود ارتفاعات بلند و دره‌های نیمه عمیق، دارای تنوع گیاهی بالایی می‌باشد. گونه‌های گیاهی مهم منطقه حفاظت شده قیصری عبارتند از گون، کنگر، گل حسرت و گل ماهور. گونه‌های درختی و درختچه‌ای این منطقه نیز عبارتند از شیرخشت، ارژن، گز، نسترن، کیکم، آلبالوی وحشی، ریا، تمشک، ارس، بنه، زالزالک و دافنه.منطقه حفاظت شده قیصری زیستگاه جانوری همچون کل و بز، پلنگ، گرگ، خرس قهوه‌ای، شغال، روباه معمولی، تشی، عقاب طلایی، سارگپه، کبک معمولی، کبک دری، افعی، مار آبی، آگامای سفید، سیاه ماهی و قزل‌آلای رنگین کمان می‌باشد.

پیست اسکی چلگرد

این پیست از مکان‌های تفریحی - توریستی شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری می‌باشد. این پیست اسکی در 85 کیلومتری شهرستان شهرکرد قرار دارد و دسترسی به آن از طریق منطقه زاگرس امکان پذیر می باشد.محل آن در نزدیکی شهر چلگرد، مرکز شهرستان کوهرنگ می‌باشد.

غار یخی چما

غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علیخان در فاصله 25 کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.غار یخی چما در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگه‌ای بزرگ و یک انباری پربرف است که ارتفاع برف‌های آن تا 50 متر نیز می‌رسد. لایه‌های یخی این غار در فصول گرم و کم‌بارش دارای ضخامت کمی بوده و بسیار نازک و سست می‌باشند و باید از عبور بر روی آن‌ها و داخل غار اجتناب نمود.غار یخی چما یکی از نادرترین و اعجاب‌انگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود. قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این غار سبب شده است تا قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.علاوه بر این غار یخی چما به بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد زیرا از زیر یخ‌های این غار، چشمه‌ای با آب سرد جریان یافته که در نهایت به سد کوهرنگ می‌ریزد.نامگذاری این غار یخی به «چما» (یا چی‌ما)، از گویش بختیاری عشایر منطقه گرفته شده است.با وجود ویژگی‌های منحصر به فرد، این غار یکی از کم‌نظیرترین نقاط گردشگری استان و حتی کشور است که برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است.

دشت لاله‌های واژگون کوهرنگ

دشت لاله‌های واژگون کوهرنگ یکی از جاذبه‌های دیدنی و گردشگری ایران است. این دشت ۳۶۰۰ هکتار وسعت و در استان چهارمحال و بختیاری دارد و رویشگاه اصلی گونهٔ گیاهی لاله واژگون است. محدوده ای از این دشت بعنوان اثر طبیعی ملی لاله واژگون تحت حفاظت سازمان محیط زیست ایران قرار دارد.این دشت در شهرستان کوهرنگ واقع شده و جاذبه‌های گردشگری دیگری مانند آبشار کوهرنگ، پیست اسکی چلگرد و چشمه آب معدنی دیمه در نزدیکی آن قرار دارند.رویشگاه اصلی این گیاه نادر، دامنه کوههای آب‌کاسه خوربه، گرگانک و مناطق بنواستکی و مله زرده‌است. لاله‌های واژگون، که در زبان محلی گل بگریو (گل گریان) و اشک مریم نامیده می‌شوند، در اواخر فروردین ماه به گل می‌نشینند و تا اواخر اردیبهشت گل‌های خود را حفظ می‌کنند.در این مدت هر هفته ده هزار نفر از این مکان بازدید می‌کنند که بر اثر تخریب‌های صورت گرفته و احتمال انقراض، حضور گردشگران با محدودیت‌هایی همراه گردیده‌است.بیشتر رویش این گیاه در منطقه نسار خوربه واقع در تیشتردان می باشد.اثر طبیعی ملی لاله واژگون محدوده ای از دشت لاله واژگون یکی از ۲۰ اثر طبیعی ملی ایران و مورد حمایت سازمان محیط زیست است که در ارتفاع 2500-2800 متری دامنه کوه میلی با مساحت ۳۷۹ هکتار در شهرستان کوهرنگ با مختصات 32 درجه و 9 دقیقه شمالی و 50 درجه و 22 دقیقه شرقی قرار دارد و از سال 1375 تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است. تنها مسیر منتهی به آن جاده خاکی روستای فخرآباد است که از آنجا تا منطقه یکساعت پیاده روی است. این منطقه مرطوب و معتدل است. علاوه بر آن گون، دافنه، کوما، لاله و تنگز از دیگر گونه های گیاهی و کبک، کبک دری، کل و بز، خرس قهوه ای، زاغ نوک زرد و قرمز از گونه های جانوری منطقه اند.

آبشار تونل کوهرنگ

آبشار تونل کوهرنگ از سرازیر شدن آب تونل اول كوهرنگ به‌ وجود آمده است.این تونل در سال 1332 خورشیدی جهت انتقال قسمتی از آب چشمه کوهرنگ و چشمه‌های مجاور، به زاینده رود در منطقه چلگرد (از توابع شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری) ساخته شد. البته طرح انتقال آب به زاینده‌ رود، در دوره صفویه صورت گرفت. در سال 1029 هجری قمری برای نخستین بار شاه عباس کبیر، میر جهانگیرخان بهرامسری آسترکی بختیاری (فرزند تاجمیرخان بهرامسری آسترکی) که فرمانروای تامه بختیاری بود را مأمور الحاق آب کارون به زاینده رود نمود و در این خصوص گردنه کوهرنگ به چلگرد توسط بختیاری‌ها شکافته شد که هم‌اکنون به نام کارکنان معروف است و پایه‌های سدی که بر روی رودخانه کوهرنگ احداث گردید نیز موجود است و یکی از جاذبه‌های تاریخی این منطقه به شمار می‌رود. متأسفانه این طرح با مرگ شاه عباس ناتمام ماند.در سال 1364 خورشیدی بهره‌برداری از تونل دوم صورت گرفت و در سال 1377 خورشیدی عملیات ساخت سومین تونل کوهرنگ آغاز شد.

از دیگر جاذبه های گردشگری کوهرنگ می توان آثار سنگی و بردگوری ها,حاشیه رودخانه زاینده رود در تنگ گزی,روستای شگفت انگیز سرآقاسید,چشمه دزداران در روستای صمصامی,حاشیه رودخانه بازفت,چشمه مورز در بازفت,پل خداآفرین در بازفت,امامزاده شاهزاده ابراهیم در روستای گردو علیا,چشمه سرداب روستای غلام آباد,امامزاده شاه عبدالعظیم در بیرگان,چشمه پُرک در روستای غلام آباد,اسکی تابستانه زردکوه بختیاری,چشمه کوهرنگ ابشار دره رزگه چشمه دیمه سواحل زاینده رود غار بالاسری خاریخی چما آبشار شیخ علیخان,چشمه گلکوشکک شیرهای سنگی روستای گلکوشکک را نام برد.

 

گردآوری و نشر:گروه بازرگانی آرین

منبع:ویکی پدیا

هتل های شهر کوهرنگ

افزودن هتل من

رستوران های شهر کوهرنگ

افزودن رستوران من

شرکت های شهر کوهرنگ

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد