شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر میامی


شهرستان میامی در تاریخ ۱۳۹۰/۶/۱۹ با تصویب هیئت دولت بخش میامی به شهرستان میامی ارتقاء یافت و به مرکزیت شهر میامی از ترکیب بخش مرکزی به مرکزیت شهر میامی شامل دهستان‌های کلاته‌های شرقی، میامی و فرومد و بخش کالپوش به مرکزیت روستای رضوان شامل دهستان‌های رضوان و نردین در تابعیت استان سمنان ایجاد شد.

 

تقسیمات کشوری

 • بخش مرکزی شهرستان میامی
  • دهستان کلاته‌های شرقی
  • دهستان میامی
  • دهستان فرومد
 • بخش کالپوش (مرکز: روستای رضوان)
  • دهستان رضوان
  • دهستان نردین

شهر: میامی (مرکز شهرستان)

 

مراکز تاریخی و باستانی

از مهمترین آثار تاریخی و باستانی شهرستان میامی می‌توان به مسجد فرومد اشاره کرد. از شاعران شهیر این منطقه می‌توان از ابن یمین فریومدی معروف و متخلص به ابن یمین نام برد.

 • کاروانسراهای میان‌دشت

آرامگاه شیخ حسن جوری

این آرامگاه در ۱۵۰ کیلومتری شاهرود واقع در روستای فیروزآباد سفلی حوالی روستای فرومد است. این آرامگاه که متشکل از یک اتاق ۴ در ۳ و گنبد مدور روی آن است، در قسمت شمالی شهر قدیمی جور قرار دارد و از خشت خام ساخته شده‌است.

آرامگاه آخوند بزرگ

مقبره آخوند بزرگ در ۱۵۰ کیلومتری شاهرود واقع در روستای فیروزآباد سفلی و در مجاورت آرامگاه شیخ حسن جوری است.

آرامگاه ابن یمین فرومدی

این آرامگاه در وسط روستای فرومد قرار دارد که متعلق به شاعر معروف قطعه‌سرای پارسی ابن یمین فریومدی است. باطن ساختمان زیبا به هیچ وجه با بافت روستا تطابق ندارد؛ و شش گوش است و زوایی زیبایی بنا را دربرگرفته‌است. سنگ قبر داری شش ضلع کوچک است.

قلعه میامی

قلعه میامی در جنوب میامی قرار گرفته‌است که در حال حاضر خرابه‌ای بیش نیست. طبق نظر مردم منطقه این خرابه در گذشته مرکز میامی بوده‌است؛ و در زمان حمله مغول ویران گردید. قلعه اراکی چهار برجی نیز در منطقه میامی در بالای کوه میامی قرار دارد که دروازه آن را از آجر ساخته‌اند و یک آب انبار بزرگ در میان آن قرار دارد. در جلوی این قلعه که نزدیک به یکی از قله‌ها می‌باشد، آثار حدود دویست خانه رویت می‌شود. همه راه‌های بین قلعه و کوه مورد نظر را با سنگ بسته‌اند که کسی نتواند خود را به آنجا برساند.

کاروانسرای عباس‌آباد

این کاروانسرا در روستای عباس‌آباد در ۱۲۷ کیلومتری شرق شاهرود واقع شده و از بناهای دوره صفویه‌است. این بنا دارای چهار ایوان و ۳۲ حجره مشرف به حیاط مرکزی است. در ورودی این کاروانسرا یکی رو به شمال و سرچشمه قنات روستای عباس‌آباد و دیگری رو به جنوب و نزدیک جاده اصلی است. این کاروانسرا دارای دو بارانداز بزرگ است که نسبت به دیگر کاروانسراها از ظرفیت بیشتری بهره‌مند است. متأسفانه بی‌توجهی دولت نسبت به این کاروانسرا سبب به سرقت رفتن کتیبه و درهای آن شده‌است.

هتل های شهر میامی

افزودن هتل من

رستوران های شهر میامی

افزودن رستوران من

شرکت های شهر میامی

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد