شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر سپیدان


شهرستان سپیدان شهرستانی در استان فارس ایران می‌باشد. مرکز این شهرستان اردکان می‌باشد. این شهر در قدیم دارای رونق و بازار و اقتصاد پویایی بوده است و از ساختمانها و عمارات با شکوه و زیبایی برخوردار بوده در گذشته اردکان همپای شهرهای کهن ایران دارای مساجد زیادی که مشهورترین ان مسجد ولی عصر و مسجدحاج نیاز نیازی که اکنون تخریب شده و مسجد جامع و مسجد حاج علم ترابی بوده است.

حمام اردکان نشان دهنده شهریت و رونق منطقه بوده ودر گذر زمان به سبب زلزله و سایر بلایای طبیعی از شکوه و رونق آن کاسته شده است. اردکان به سبب رونق بسیار اقتصادی و بازار آن که مرکز داد و ستد عشایر و روستاهای پیرامون آن بوده و به عنوان مرکزیت آن منطقه محسوب می‌گردیده و همواره از گزند راهزنان و دزدان در امان نبوده است و عرصه تاخت و تاز گردنه بگیران و سارقان مناطق دیگر بوده است.

در اعصار گذشته مردان ادیب و فرهیخته و دانشمندان بسیاری در این شهر می‌زیسته‌اند که پس از سالیانی ترک دیار نموده‌اند و پی کسب علم و معرفت به سایر بلاد هجرت می‌نمودند و در جاهای دیگر ایران وفات یافته‌اند. این شهر بلحاظ اقلیمی و جغرافیایی یکی از مناطق بیناوالو و انگور درخت کبوده و عرعرش ۴ ساله تنومند است. اهالی در تابستان از ایوان بیرون نخسبند وابش از رودخانه ششپیر ورود خانه اردکان است؛ و زراعتش گندم وجو و عدس و لوبیا قرمز است.

کشاورزی و دامداری

کوه‌های سرسبز این دیار زیبا محل مناسبی رابرای چراگاه دام بوجود آورده است که همه ساله عشایرهای زیادی را به این مکان می‌کشاند وفور اب و علوفه تازه دامداری را در منطقه رونق بخشیده است و همیشه در این شهرستان ماست و کشک و دوغ و گوشت تازه یافت می‌شود. این شهرستان در تهیه و توزیع گوشت به خارج استان نیز موفق بوده است. دشت همایجان و دالین و بیضا از توابع شهرستان سپیدان منطقه بزرگی است که درخت کاری و کشاورزی خوبی بصورت دیم و ابی دارد درختان گردو و هلو و سیب و گیلاس بیشترین محصولات منطقه را در بر می‌گیرد کاشت گندم و جو و برنج کاری نیز در بیضا و دالین رواج دارد.

 

جاذبه‌های گردشگری

شهرستان سپیدان منطقه‌ای کوهستانی است و دارای ۱۲ قله بالای ۳۰۰۰ متر از سطح دریا می‌باشد.از جمله مناطق تفریحی این شهرستان عبارتند از:

کوه‌ها: کوه رنج، کوه برم فیروز.آبشارها: آبشار مارگون، آبشار چیکان، آبشار مورزیان.

تنگه‌ها: تنگ تیزاب، تنگ غوره دان، تنگ آبسرد، تنگ بغدیون.

پیست‌های اسکی: پیست اسکی پولادکف، پیست اسکی تربیت‌بدنی.

دریاچه‌ها: برم فیروز، برم شش پیر.امامزاده‌ها: امامزاده سلطان علی

کارخانه جات

اردکان فارس در دامنه کوه زاگرس واقعه شده و به دلیل رودخانه‌ها و چشمه‌های ان و نزدیکی ان به شیراز محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف واز جمله کارخانه کبریت سپیدان و کارخانجات اب معدنی تبدیل شده است.

 

منبع:ویکی پدیا

گردآوری و بازنشر:گروه بازرگانی آرین

هتل های شهر سپیدان

افزودن هتل من

رستوران های شهر سپیدان

افزودن رستوران من

شرکت های شهر سپیدان

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد