شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر زرین دشت


 

شهرستان زرین‌دشت یکی از شهرستانهای استان فارس ایران است. مرکز این شهرستان، شهر حاجی‌آباد است. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۶۹٫۴۳۸ نفر بوده‌است.

 

جغرافیای شهرستان

شهر حاجی‌آباد مرکز شهرستان زرین دشت در جنوب شرقی استان فارس و بر روی طول جغرافیایی ۵۴ درجه و ۲۰ دقیقه و عرض جغرافیایی ۲۸ درجه و ۲۰ دقیقه قرار دارد. ارتفاع آن نسبت به سطح دریا ۱۱۵۰ متر است. مرزهای جغرافیایی این شهرستان به ترتیب محدود است: از شمال به شهرستان‌های داراب و فسا، از مشرق به شهرستان‌های داراب و لارستان، از جنوب به شهرستان لارستان و از مغرب به شهرستان‌های فسا، جهرم و لارستان. این شهرستان ۴۶۲۶ کیلومتر مربع وسعت دارد که ۳/۷ کل مساحت خاکی استان فارس را به خود اختصاص داده است. فاصلهٔ آن تا شیراز ۳۳۷ کیلومتر است. این شهرستان شامل دو بخش مرکزی و ایزد خواست و پنج دهستان ایزد خواست شرقی، ایزد خواست غربی، دبیران و زیرآب است. این شهرستان ۱۶۵ آبادی دارد که ۶۱ از آنها مسکونی و بقیّه خالی از سکنه است.

 

آب و هوای شهرستان

آب و هوای این شهرستان گرم و خشک است، ولی با وجود سدهای آبی و دریاچه‌ها و برکه‌ها به طبیعت آن افزوده است.

 

دین مردم زرین دشت

دین مردم، اسلام و مذهبشان شیعهٔ دوازده امامی است.زبان آنها فارسی است. مردم چند روستای شهرستان زرین دشت به زبان ترکی قشقایی و نیمی از مردم شهر دبیران به زبان عربی سخن می‌گویند.

 

محصولات

محصولات زراعی آن گندم و ذرت است.محصولات باغی آن خرما، مرکبات و زیتون است.دراین محل، گوشت قرمز و طیور نیز تولید می‌شود.در سال‌های پر باران مشاهده می‌شود که در مناطق بیابانی و دامنه‌ها و کوه‌ها گیاهان دراوئی رشد نموده است؛ و همچنین «هَکال، دُل و اغر» از جمله مواد غذایی موجب بارش باران است.

 

صنایع دستی

صنایع دستی این شهرستان، قالی و گلیم. در زمان‌های گذشته صنعت سفالگری نیز در آنجا رواج داشته ولی اینک از بین رفته است.

 

آثار باستانی شهرستان

۱- میل نقاره خانه - واقع در روستای چاه سبز ۲- دریاچه شهر پیر - واقع در دشت ایزدخواست همجوار با شهر شهرپیر ۳- قلعه مزایجان - واقع در روستای مزایجان ۴- برکه سفید مزایجان - واقع در روستای مزایجان ۵- چشمه آب گرد درمو - واقع در روستای مزایجان ۶- چشمه آب گرد پلیچو - واقع در روستای مزایجان ۷- کوه نمک مزایجان - واقع در روستای مزایجان ۸- غار شهید پگاه - واقع در روستای مزایجان ۹- آتشکده مزرو - واقع در روستای مزایجان ۱۰- تل سفیدک - واقع در شهر حاجی‌آباد ۱۱- قلعه چاه سبز - واقع در روستای چاه سبز

جاذبه های طبیعی

خسویه یا کسویه دهستانی قدیمی در راه حاجی آباد به داراب واقع شده است . شمس الدین ازنظر پیشینه ی تاریخی که ابن بلخی در فارسنامه خود که درسال 510 به رشته ی تحریر درآورده در مورد این دهستان چنین بیان می کند. «خسو ودراکان ومص ورستاق الرستاق. این جمله از نواحی دارابجرد است وهوای آن گرمسیری ودرختان خرما وآب روان.» درفارسنامه ناصری در مورد خسویه چنین آمده است. «خسو یا خشویه نام ناحیه ای است جنوبی در داراب که ده بزرگ آن را نیز خسو گویند ودر 5 فرسخی داراب قرار دارد.

آبگرم درمو

آبگرم درمو در چشماندازی بيمانند، با آبی گرم و گوگردی که زیبایی و زلالیاش در کلام نمیگنجد قرار گرفته است. اين آبگرم نگینی دیگر از اکوتوریسم تاریخی جنوب فارس به شمار ميرود. اين آبگرم در 12 کیلومتری دشت مزایجان قرار دارد.

اماکن مذهبی

بقاع متبرکه امام زاده شاه فرج ا...(ع) وشاه حبیب ا...(ع)

امامزاده شاه فرج ا...(ع) وشاه حبیب ا...(ع) است که از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشند .براساس نوشته سنگ آرامگاهشان تاریخ وفاتشان به سال 620 و630 هجری قمری بوده است.

اماکن تاریخی

قلعه مزایجاندرکنار روستای مزایجان ودرجنوب حاجی آباد برفرازکوهی کم ارتفاع آثاربنایی دیده می شود که جزحصار وآثارسنگ چین دیوار چیزی از آن باقی نمانده و به قلعه مزایجان ،دژخدا آفرین ودژ تسخیرناپذیر شهرت یافته است.

برکه سفید

درمناطق جنوبی وگرمسیر ی جهت نگهداری آب ، انبارهایی ساخته شده یکی از آب انبارها ی بزرگ که به دلیل گنجایش 4 میلیون لیترآب برکه نام گرفته که آب انبار برکه سفیدمزایجان می باشد .که بانی آن شخصی به نام آقامحمد ومعمارش استادحسن شیرازی است . این آب انباربه سال 1265 هجری قمری بنا شده است.

میل نقاره خانه

درنزدیکی غرب شهرحاجی آباد درمنطقه ای به نام چاه سبزآثار وبقای یک چهارطاقی دیده می شود که تنها یک ستون از آن پابرجاست.وبه میل نقاره خانه مشهور است.

تل سفیدک

این منطقه باستانی در دشت مرکزی و شمال حاجیآباد جاي دارد. در اين منطقه چندين كاخ كشف شده كه این کاخها دربرگيرنده گچبریهاي زيبا، سفال و تعدادی تنديسهای گچی است که به شکل خاصی ساخته شده و شکل نخستين خود را همچنان حفظ کرده است.

 

منبع:ویکی پدیا

گردآوری و بازنشر:گروه بازرگانی آرین

هتل های شهر زرین دشت

افزودن هتل من

رستوران های شهر زرین دشت

افزودن رستوران من

شرکت های شهر زرین دشت

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد