شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر اشنویه


اطلاعات کلی

کشور: ایران

استان: آذربایجان غربی

شهرستان: اشنویه

مردم

جمعیت: ۲۹٬۸۹۶ نفر (۱۳۸۵)

زبان‌ گفتاری: کردی سورانی و کرمانجی

مذهب: سنی(شافعی و حنفی)

جغرافیای طبیعی

ارتفاع از سطح دریا ۱۴۱۱ متر

اطلاعات شهری

ره‌آورد: گیلاس،سیب،گندم،چغندر

پیش‌شماره تلفنی: ۰۴۴۴

  

شهرستان اشنویه (به کردی: شنۆ، Şino) از شهرستان‌های مرزی استان آذربایجان غربی است که در قسمت غربی این استان قرار دارد. این شهرستان از شمال با کشور ترکیه و از جنوب با کشور عراق همسایه‌است. مرکز این شهرستان، شهر اشنویه‌است.

 

وجه تسمیه

نام شهر اشنویه درکتیبه و سنگ نبشه‌های تاریخی بعنوان ؛ اشنو ؛ اشنه ؛ اشنوناک ؛ عشنو ؛ قید شده‌است به معناهای متفاوت ( دم دره ، گیاه دواله – قلعه ) یا د می‌گردد و درکتیبه کورش از ایالت ( اشنوناک ) نام برده شده‌است که یکی از بزرگترین خواجگذاران کورش بوده‌است.

 

پیشینه تاریخی

مهمترین آثار تاریخی آن سنگ کیله شین ( به ارتفاع ۱۷۰ سانتی متر و به دو زبان اورارتویی و آشوری حک گردیده که متعلق به سده هشتم قبل از میلاد ) می‌باشد که گفته می‌شود نهصد سال قبل از بنای تخت جمشید به دستور ایشپونیا پادشاه اوراتور در ارتفاعات غربی شهرستان در مرز با عراق نصب گردیده‌است و دو کتیبه ( مه رگ کاروان و رکاو چشمه گل ) در موزه تهران از آثار بجا مانده این شهر است . درکتب تاریخی همیشه از اشنو به عنوان شهری با باغات زیبا و آب فراوان یاد شده ابن حوقل در کتاب (( نزهه القلوب)) ( قرن چهارم هجری قمری ) اشنویه را با 11 سطر معرفی می‌نماید در حالیکه ارومیه را با 6 سطر معرفی نموده‌اند.

 

جمعیت

جمعیت این شهرستان طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۶۳٬۷۹۸ نفر بوده‌است که از این تعداد ۳۲٬۱۸۴ نفر آنان مرد و ۳۱٬۶۱۴ نفر آنان زن بوده‌اند. مردم اشنویه به زبان کردی تکلم کرده و سنی مذهب می‌باشند. بر پایه سرشماری سال ۱۳۸۸، جمعیت این شهرستان همراه با روستاهایش برابر با ۶۶۰۰۰ نفر بوده‌است.

 

جغرافیای شهر

شهرستان اشنویه با ارتفاع متوسط ۵۰۸۰ فوت معادل ۱۵۲۴ متر طول و جغرافیای ۴۵ درجه و ۶۰ دقیقه و عرض ۳۷ درجه و ۲ دقیقه و ۲۰ ثانیه واختلاف ساعت آن با تهران ۲۰ دقیقه و ۱۲ ثانیه‌است. شهر اشنویه مرکز شهرستان و فاصله آن با مرکز استان ۷۰ کیلومتر و درجنوب غرب استان آذربایجان غربی و با شهرستان ارومیه در شمال با شهرستان نقده در شرق با شهرستان پیرانشهر درجنوب و دوکشور عراق و ترکیه در غرب ارتباط دارد جمعیت شهری آن بیش از سی و دوهزار نفر و جمعیت شهرستان بیش از هفتاد و دو هزار نفر می‌باشد.

 

محصولات

اشنویه دارای زمینهای حاصل خیز بوده و توتون آن در قدیم معروف بود و اولین سیگار ایرانی بنام ( اشنو ویژه ) درچهار طرح متفاوت با توتون اشنویه تولید می‌گردید ، بیش از دارای بیش از پنچ هزار هکتار با غات سیب و گیلاس ،زردالو ، گردود ... است که گیلاس آن از شهرت بسزایی برخوردار می‌باشد ؛ به همین علت به پایتخت گیلاس ایران معروف است و حبوبات گندم ، نخود ، چغندر قند ، سیب زمینی ، دانه‌های روغنی و در گذشته برنج گرده و .... از مهمترین محصولات زراعیاشنویه‌است و میوه‌های جالیزی بصورت کشت دو فصله در اشنویه انجام می‌گیرد.

هتل های شهر اشنویه

افزودن هتل من

رستوران های شهر اشنویه

افزودن رستوران من

شرکت های شهر اشنویه

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد