شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر اسکو


اطلاعات کلی

کشور:ایران

استان:آذربایجان شرقی

شهرستان:اسکو

بخش:مرکزی

نام(های) قدیمی: اوشکایا

مردم

جمعیت:۱۶٬۱۴۰ نفر (تا سال1391)

زبان‌ گفتاری:ترکی آذربایجانی

مذهب:شیعه

جغرافیای طبیعی

ارتفاع از سطح دریا:۱۵۷۹ متر

اطلاعات شهری

پیش‌شماره تلفنی:۰۴۱۲۳۲۲


 اُسکو یکی از شهرهای غربی استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان اسکو است. این شهر در جنوب غرب تبریز، در دامنهٔ شمال غربی رشته‌کوه سهند و در ارتفاع ۱۵۷۹ متر متری از سطح دریا قرار گرفته‌است.جمعیت اسکو در سال ۱۳۸۵ خورشیدی بالغ بر ۱۶٬۱۴۰ نفر بوده که از این جهت، پانزدهمین شهر استان آذربایجان شرقی محسوب می‌گردد.

 

پیشینه

 در گذشته شهری در دامنهٔ سهند و شرق دریاچهٔ ارومیه به‌نام «اوشکایا» وجود داشته که گویا در محل اسکوی فعلی بوده‌است. نام این شهر در کتیبهٔ ارگیشتی اول و نیز سارگن دوم (پادشاه آشور) آمده‌است؛ به گونه‌ای که سارگن دوم در کتیبهٔ خود که متعلق به سدهٔ نخست پیش از میلاد است، از هجوم جنگ‌جویان آشوری به سرزمین اورارتو و به آتش‌کشیدن اوشکایا و آبادی‌های اطراف آن سخن به میان آورده‌است.

حمدالله مستوفی در نزهةالقلوب اسکو را یکی از روستاهای بزرگ منطقهٔ باویل‌رود می‌شمارد که با روستاهای باویل، خسروشاه، فسقندیس و میلان همسایه بوده‌است. نادری در عالم‌آرا نیز این روستا را یکی از آبادترین مناطق آذربایجان معرفی می‌کند. در جریان انقلاب مشروطیت مردم اسکو همپای مردم تبریز علیه قزاقان شوروی و نیروهای دولتی دست به اعتراض زده‌اند.

مردم اسکو تا حدود ۱۰۰ سال پیش به زبان آذری کهن سخن می‌گفتند]

سراسرنمای اسکو و روستاهای پیرامون آن.فرهنگ نخستین مدرسهٔ اسکو توسط سید رضا اسکویی در سال ۳۳۸ هجری تأسیس شده‌است. برخی از مشاهیر این شهر عبارتند از:

امیر ابوالقاسم اسکویی.

نجم‌الدین محمد اسکویی.

محمدباقر بن محمدسلیم قراجه‌داغی اسکویی‌.

موسی بن محمدباقر حایری اسکویی.

 

بناهای تاریخی

از بناهای تاریخی اسکو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آرامگاه الله بنده‌سی.

آرامگاه پیرحیدر.

آرامگاه سید حسین بن سید عبدالغفار اسکویی‌.

مسجد پایتخت‌.

مسجد جامع اسکو

جمعیت

جمعیت شهر اسکو برپایهٔ سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ خورشیدی بالغ بر ۱۶٬۱۴۰ نفر بوده که از این تعداد، ۸٬۰۴۰ نفر مرد و ۸٬۱۰۰ نفر زن بوده‌اند؛ همچنین تعداد خانوارهای ساکن این شهر، بالغ بر ۴٬۹۲۸ خانوار بوده‌است. براساس همین سرشماری از مجموع افراد پاسخ‌دهنده در اسکو، ۱۲٬۷۸۴ نفر باسواد و ۲٬۰۴۹ نفر بی‌سواد بوده‌اند.

 

منبع:

http://fa.wikipedia.org

جاذبه های گردشگری شهر اسکو

افزودن جاذبه گردشگری

هتل های شهر اسکو

افزودن هتل من

رستوران های شهر اسکو

افزودن رستوران من

شرکت های شهر اسکو

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد