شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر میانه


اطلاعات کلی

کشور:ایران

استان:آذربایجان شرقی

شهرستان:میانه

بخش:مرکزی

نام(های) قدیمی:میانج

مردم

جمعیت: ۸۷٬۳۸۵ نفر (تا سال 1391)

زبان‌ گفتاری:ترکی آذربایجانی

مذهب:شیعه

جغرافیای طبیعی

ارتفاع از سطح دریا: ۱٬۱۰۰ متر

اطلاعات شهری

ره‌آورد:کشاورزی، باغبانی

پیش‌شماره تلفنی: ۰۴۲۳

 

میانه یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان میانه می‌باشد. این شهر با ۸۷٬۳۸۵ نفر جمعیت در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، به‌عنوان چهارمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی، پس از شهرهای تبریز، مراغه و مرند محسوب می‌شود. ارتفاع شهر میانه از سطح دریا ۱٬۱۰۰ متر است. نام قدیم این شهر میانج بوده‌است.

از محصولات کشاورزی شهر میانه می‌توان به گوجه فرنگی و خیار اشاره نمود که در شهرهای مختلف ایران توزیع می‌شود. مهم‌تر از همه برنج این شهر است که به‌خصوص در میان ساکنین آذربایجان شهرت فراوانی دارد.

از آثار باستانی میانه می‌توان به مسجد سنگی ترک، پل دختر، قلعهٔ دختر، شهر سوختهٔ کاغذکنان، کاروانسرای جمال‌آباد و بقعهٔ امامزاده اسماعیل اشاره کرد.

 

پیشینه ی تاریخی

شهر میانه از سوابق تاریخی درخشانی برخوردار است.این مطلب از میان نوشته های کتاب البلدان ابن یعقوب و بلاذری واصطخری ودر موردآبادی و عمران و کشاورزی این سامان مطالب بسیاری نوشته اند.بنا به نوشته ی حمدالله مستوفی این شهر در اثر حملهٔ مغول یکبار به طور کلی نابود شد ودر دوره های بعدی روبه آبادانی نهاده است.

پیشینه و سابقه تاریخی شهر میانه به ده‌ها سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و بعضی نوشته‌ها سابقهٔ تاریخی میانه را تا ۷۲۰ سال پیش از میلاد نیز نقل می‌کنند. وجود کتیبه‌های آشوری و اورارتویی در بعضی مناطق آذربایجان و کشف آثار باستانی و مجسمه‌های سفالین در شهر میانه، قدمت تاریخی آن را به دوره‌های پیش از تشکیل دولت ماد می‌رساند. در پی حفاری‌هایی که در سال ۱۳۵۲ شمسی در یکی از قریه‌های اطراف میانه به‌نام آرموداق انجام گرفت یک مجسمه سفالین مربوط به دوره ساسانیان کشف شد. این تندیس توسط رئیس اداره باستان‌شناسی وقت به موزه باستان‌شناسی تبریز منتقل گردید.

 

بمباران هوایی دو مدرسه در میانه

در بعدازظهر ۱۱ بهمن ۱۳۶۵ هواپیماهای عراق چند نقطه از شهر میانه را مورد حمله قرار دادند. از چند روز پیش شایع شده بود که به میانه حمله خواهد شد، ولی کسی به شایعات توجه نکرده بود. تا ایتکه در ساعت ۵ عصر آن روز چند نقطه مسکونی میانه مورد هدف قرار گرفتند. از جمله حمام زنانه بلور نیز مورد اصابت موشک قرار گرفت که بر اثر آن، ۵ دختر دانشجو کشته شدند. در مجموع ۱۳ تن در این حملات کشته شدند.

همان روز در میان مردم میانه، شایع شد که فردا مدرسه دخترانه زینبیه در این شهر بمباران خواهد شد. این خبر به نقل از رادیو اسرائیل بود. اين راديو اعلام كرده بود كه اين مدرسه بمباران خواهد شد ولي كمتر كسي به آن توجه كرد، هیچ منبع موثق یا مسئولی این خبر را تکذیب یا تأیید نکرد و مسئولان ایرانی نیز هشداری در اینباره به مردم ندادند و فردای آن روز دانش‌آموزان به مدرسهٔ مذکور رفتند.سرانجام دو مدرسه مجاور در میانه؛ یکی دبیرستان دخترانهٔ زینبیه و دیگری دبستان فاطمه الزهرا (س) در ۱۲ بهمن ۱۳۶۵، مورد بمباران هواپیماهای عراقی قرار گرفتند. در این حمله، ۳۳ دانش‌آموز و یک خدمتگذار کشته شدند.آن مدرسه پس از سال ها بعد دوباره اباد گردید.

 

منبع:

http://fa.wikipedia.org

جاذبه های گردشگری شهر میانه

افزودن جاذبه گردشگری

هتل های شهر میانه

افزودن هتل من

رستوران های شهر میانه

افزودن رستوران من

شرکت های شهر میانه

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد