شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر سراوان


شهرستان سَراوان یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان ایران است. مرکز این شهرستان، شهر سراوان است. این شهرستان در شرقی‌ترین نقطهٔ کشور واقع است و به زادگاه خورشید ایران شهرت دارد. وجود نخلستان‌های بسیار زیبا و سرسبزو آثار تاریخی مثل مسجد جامع دزک با قدمت هزار ساله و بیش از ۵۰ سنگ نگاره شناسایی‌شدهٔ باستانی در شهرستان سراوان باعث شده‌است که این شهرستان، لقب سرزمین نخل و نگاره را به خود اختصاص دهد.

سراوان اولین نقطه در کشور است که خورشید در آن طلوع می‌کند، به‌طوری‌که طلوع و غروب خورشید در سراوان با طلوع و غروب خورشید در غربی‌ترین شهر کشور، یک ساعت و ۱۷ دقیقه اختلاف دارد.

 

تقسیمات

شهرستان سراوان دارای ۴ بخش، ۸ دهستان و ۵ شهر به شرح زیر است. همچنین سیب و سوران و مهرستان (زابلی) شهرستان‌های جدا شده از سراوان می‌باشند که در برخی تقسیم‌بندی‌های سیاسی و جمعیتی جزو سراوان محسوب می‌شوند.

 

وجه تسمیه

نام قدیمی و باستانی سراوان شستون می‌باشد که در سال ۱۳۲۶ و بواسطه تبدیل آن به شهرستان به سراوان مبدل شده‌است

شستون مرکز شهرستان سراوان است و هم‌اکنون شهر سراوان نامیده می‌شود، در گذشته به آن سر استون، شستون و شهستان اطلاق می‌شده‌است. معانی آن شامل: سراستون: منطقه‌ای که در آن بارندگی زیاد اتفاق می‌افتد.

شستون: چشمه جوشان با توجه به رشته قنات جاری در شهر سراوان و فراوانی آب. شهستان: تمام حکام منطقه از این دیار برخاسته‌اند. سرا به معنای جا و مکان و «وان» به جای مرتفع و بلند گفته می‌شود. سراوان از کلمات سر + اوان به‌معنای سر+ آو (آب) + ان گرفته شده، یعنی مکانی که سر آب‌ها می‌افتد و باران زیاد می‌بارد.

هتل های شهر سراوان

افزودن هتل من

رستوران های شهر سراوان

افزودن رستوران من

شرکت های شهر سراوان

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد