شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر رضوانشهر


موقعیت جغرافیایی
شهرستان رضوانشهر در شمال غربی گیلان، بین سواحل دریای خزر و رشته کوه های تالش قرار دارد که از دوبخش جلگه ای و کوهستانی تشکیل گردیده است، رضوانشهر بین شهرستان های تالش، بندرانزلی، صومعه سرا، ماسال و خلخال واقع شده است.

زبانهای رایج در این شهرستان شامل زبان تالشی وگیلکی است که زبان تالشی در منطقه کوهستانی تکلم می شود وزبان منطقه جلگه، گیلکی می باشد.

این شهرستان از موقعیت جغرافیایی ممتازی برخوردار می باشد بدین معنا که گلوگاه ارتباطی بخش های مرکزی، غربی و شمالی استان محسوب شده و در مدخل شاهراه ارتباطی گیلان به استان اردبیل و کشورهای قفقاز و روسیه قرار گرفته است.

حدود ۴۰درصد آن عرصه های کوهستانی جنگلی و مرتعی و ییلاقی و ۳۰% نیز جلگه ای و ساحلی است . آب و هوای این شهرستان در بخش ساحلی و جلگه ای مرطوب و در کوهستان ها نیمه مرطوب است، میانگین بارش سالانه این شهرستان ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ میلی متر که از ساحل و جلگه به سمت کوهستان کاهش می یابد.

تقسیمات شهرستانی
مساحت این شهرستان ۷۷۰/۲۹۴کیلومتر مربع است این شهرستان دارای ۲ بخش مرکزی و پره سر، ۲ شهررضوانشهر و پره سر، ۴ دهستان دیناچال، ییلاقی ارده، خوشابر، گیل دولاب و ۱۱۰روستا و ۲۵ دهیاری است.

صنعت
شهرستان رضوانشهر دارای کارگاه های صنعتی در نقاط شهری و روستایی می باشد از نظر صنایع می توان کار خانه چوب وکاغذ ایران (چوکا) که مهمترین کارخانه چوب در سطح خاور میانه است را نام برد. همچنین دارای کارگاههای صنایع دستی نیز می باشد.در روزهای چهارشنبه در این شهر بازار هفتگی دایر می‌شود و در این روز جنب و جوش بیشتری در این شهر به چشم می‌خورد.کشاورزان و دامداران اطراف، کالاهای مورد احتیاج خود را خریداری نموده و کالاهای اضافی وفراورده‌ های دامی و کشاورزی خود را در بازار می‌فروشند.

کشاورزی ودامداری
سطح زیرکشت شهرستان ۲۰۰۰۳ هکتار می باشد ومهمترین محصولات کشاورزی آن برنج ،گندم ،جو وذرت است که به صورت سنتی ونیمه سنتی کشت می شود . ازدیگر فعالیتهای رایج در منطقه می توان به باغداری ،تکثیر گیاهان دارویی وزینتی وپرورش ماهیان سردآبی ، گرم آبی و خاویاری به زنبور داری و پرورش کرم ابریشم و توتون کاری اشاره نمود . شهرستان رضوانشهر به دلیل دارا بودن مراتع مناسب و علوفه فراوان مستعد دامداری می باشد و دارای تولیدات دام و طیور،زنبور عسل و شترمرغ می باشد.
   

گردشگری و جاذبه های توریستی
سواحل زیبای شهرستان ۳۰ کیلومتر نوارساحلی، ذخایر عظیم جنگلی، نزدیکی سواحل دریای خزر به نواحی کوهستانی، جنگل سوزنی برگ در حد فاصل اردجان تا پره سر، آبشار ویسادار در ۱۵ کیلومتری پره سر، ییلاق ارده، برزکوه، شاله راه روشنده، مسجد اسپیه مزگت، در کنار رودخانه دیناچال، پل آجری پونل، بقعه سیدشرف الدین، بقعه برزه کوه، بقعه آقا سیدصالح، بقعه شیخ ابوالمعالی پره سر مجموعاً جاذبه هایی را به لحاظ گردشگری در شهرستان ایجاد نموده است و با داشتن جاذبه های قابل توجه طبیعی (جنگل، کوهستان، ساحل، آبشار، رودها) و یادمان های تاریخی و مذهبی، بازارهای محلی و سنتی هفتگی و آداب و رسوم و فرهنگ خاص مردم از استعدادهای بالقوه فراوانی برخوردار است. شهرستان دارای موقعیت چهار راهی و بین راهی ممتازی است که در مسیر عبور مسافران، گردشگران عازم آستارا، تالش، استان اردبیل و کشورهای قفقاز و بالعکس است.

جاذبه های طبیعی شهرستان
-پارک جنگلی دکتر درستکار
-آبشار و لیسادار
-مجتمع ساحلی تازه آباد- رودسر
-مجتمع ساحلی پره سر
-ییلاقات……..
 

جاذبه های فرهنگی، تاریخی شهرستان
– اسپبه مزگت یا سفید مسجد با قدمتی بیش از هزار سال (دنیا چالی)
– گورستان باستانی و سکه و میانرود
– پل آجری پونل
– بازارهای هفتگی (چهارشنبه بازار رضوانشهر و سه شنبه بازار پره سر)

 

هتل های شهر رضوانشهر

افزودن هتل من

رستوران های شهر رضوانشهر

افزودن رستوران من

شرکت های شهر رضوانشهر

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد