شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر آستارا


موقعیت جغرافیایی
آستارا یکی از شهرستان های استان گیلان با ۶۵ هزار نفر جمعیت ( ۳۶۰۰ نفر جمعیت شهری ) با وسعت ۳۳۴ کیلومتر مربع در شمال غربی این استان واقع گردیده است . این شهر در موقعیت جغرافیایی ۴۸ درجه و۵۱ دقیقه طول شرقی و ۳۸ درجـــه و ۲۶ دقیقه عرض شمالی واقع گردیده است.

شهرستان آستارا از سمت غرب به کوه های پوشیده ازجنگل های تالش و از شرق بــه سواحل دریای خزر محدود می شود . سواحل این قسمت شنی ، همراه با قلوه سنگ است . به علت نزدیکی کوه با دریا عمق آب یکباره در نزدیکی ساحل زیاد می گردد . در شمال این شهرستان رودخانه آستارا (آستاراچای) قرار دارد که خط مرزی بین ایران و جمهوری آذربایجان (شوروی سابق) است.

آستارا دارای ۴۶۶۱ هکتارمزارع ، باغات و۲۰۷۷۶ هکتار جنگل و مراتع و۲۰ هکتار سایر اراضی؛ ۵ روستای جلگه ای ،۴۰ روستای کوهستانی ، ۲۲ روستای کوهپایه ای و ۱۱ روستای ساحلی است که ازاین تعداد روستاها ، ۴۴ روستای دامپروری ، ۳۰ روستای پرورش زنبور عسل و ۲ روستای پرورش کرم ابریشم، فعالیت عمده کشاورزی دارند . اقتصاد بیشتر اهالی آستارا برکشاورزی و کشت برنج استوار است . سطح زمین های کشاورزی آن به ۶۴۱۳ هکتار بالغ می شود .

صنایع دستی
گلیم بافی ، فرش بافی ، گل دوزی ، خیاطی ، سفال پزی ، کوزه گری

مناطق دیدنی
گردنه زیبای حیران – بهارستان – دریاچه طبیعی استیل – چای باغ عباس آباد – ساحل زیبای آستارا – آبشار لاتون – حوضچه های طبیعی لاتون – آب گرم کوته کومه – دربند – بهشت کاکتوسها – بازار ساحلی
آبشار لاتون گردنه حیران

معماری و بافت شهری
در روز گاران گذشته در منطقه آستارا تولید و استفاده از سفال سقف رواج زیادی داشت و حتی مرکز شهرستان یعنی شهر آستارا با لقب شهر بام‌های سفالین معروف شده بود . در زمان هایی که در مناطق مرکزی و شرقی گیلان برای سقف سازی منازل از ساقه های علف خشک شده برنج استفاده می کردند (قالی پوش) که در مواقع وزش باد گرم شدید با خطر آتش سوزی مواجه می شدند که بعداً آرام آرام جای خود را به حلب داد آن هم در موقع وزش باد گرم شدید در معرض خرابی قرار دارد. در این موقع در آستارا و روستاهایش مردم از سفال استفاده می کردند. که هم عایق خوبی در برابر گرمای تابستان بود و وجود فضای خالی بین سفال ها موجب ورود نسیم خنک دریا می گردید که موجب کاهش اثرات گرما در داخل بنا می شد و هم در موقع وزش باد های شدید به عنوان بادشکن عمل می کرد و خطر بادبردگی سقف منازل تقریباً صفر بود و نیز در موقع بارش برف برف روبی آن نیز خیلی راحت تر بود. علاوه بر این ، سفال با تاریخ و فرهنگ این منطقه عجیم شده است و حتی سفال برخی از بقیه های متبرکه سطح شهرستان دارای قدمت بیش از ۴۰۰ سال دارند و نیز سفال با فرهنگ این مردم نیز پیوند خورده بود و یکی از عناصر فرهنگی معماری منحصربه‌فرد شهرستان استفاده از سفال سقف بود. تا بیست سال پیش کارگاه‌های سفال در بسیاری از مناطق شهر دیده می شد. در روستاهای خلیله سرا و کرده‌سرا بخش لوندویل تولید سفال سقف اولین، مهمترین منبع در آمد بود ولی امروزه از آن کارگاهها هیچ اثری نیست.

اماکن تاریخی
– قلعه شیندان
– قلعه تک آغاج
– بقعه پیرقطب الدین
– بقعه شیخ تاج‌الدین محمود خیوی
– بقعه سیدمحمد دوست
– امامزاده ابراهیم و قاسم
– دبیرستان حکیم نظامی
– کتابخانه عمومی شماره یک آستارا
– مدرسه شهیدمدنی (به نام پیشین: مدرسه داریوش)
– مدرسه سنایی سیبلی
– طرق مظفری

کشاورزی ودامداری
این شهرستان با توجه به شرایط ویژه اقلیمی از مناطق مستعد کشاورزی بشمار می‌آید و یکی از فعالیتهای مهم مردم این شهرستان می‌باشد. از محصولات مهم کشاورزی آن می‌توان برنج، گندم، جو، ذرت، محصولات جالیزی و سبزیها را نام برد.. سطح زیر کشت این شهرستان۴۲۹۵۸ هکتار که برنج، سبزی و صیفی، مرکبات و میوه‌های دانه دار برداشت می‌شود. در نتیجه کاشت برنج در شالیزارهای شهرستان آستارا، گمان بر این است که برخی ارقام برنج مانند رقم حسنی در اثر انتخاب سنتی توسط کشاورزان، از این شهرستان نشات گرفته اند. کاشت برنج در ۳۲۰۰ هکتار زمین و شالیکوبی در ۱۰ کارخانه برنجکوبی تولید به ۱۵۱۰۷ تن محصول در سال منجر می‌شود همچنین از ۳۰۰ هکتار زمین زیر کشت توتون هر ساله ۲۱۰ تن برگ سبز به دست می‌آید. گندم نیز در ۳۹۸ هکتار کشت می‌شود و ۴۹۲ تن در سال محصول می‌دهد. شهرستان آستارا بدلیل شرایط مناسب آب و هوایی برای کشت نباتات علوفه‌ای و برخورداری از مراتع برای دامپروری نیزمستعد است.

دراین شهرستان گوشت قرمز، گوشت مرغ، شیرو تخم مرغ و عسل تولید می‌گرددو انواع مختلف ماهی پرورش وصید وخاویار تولید می‌گردد. از دیگر فعالیتهای اقتصادی شهرستان زنبورداری است که از رونق زیادی برخوردار است و براساس آمارگیری از زنبورداران، در سالجاری مقدار ۲۵۸ نفر از اعضاء تعاونی زنبورداران شهرستان آستارا با ۳۷۵۰۹ کلنی زنبورعسل مقدار ۷۹۴ تن عسل به ارزش اقتصادی سی و پنج میلیارد ریال پرورش دادند. وجود دریای خزر علاوه بر اینکه صید ماهی را رواج داده‌است موجب ایجاد کارخانجات صدف کوبی گردیده که در آنها از صدف‌های اطراف ساحل، خوراک طیور تهیه می‌کنند شهرستان آستارا از مراکز مهم کشاورزی در استان گیلان به شمار می‌رود که همه ساله بخش وسیعی از تولیداتی چون؛ برنج، کیوی، ازگیل، خرمالو، ذرت و گندم، علاوه بر عرضه در بازار مصرف داخلی به کشورهای حاشیه دریای خزر صادر می‌گردد. نخستین باغ کیوی گیلان در شهرستان آستارا با ۲۲ سال قدمت در فضایی به مساحت دو هکتار معروف به باغ کیوی ماهوتی دایر شده‌است. مرکز تحقیقاتی به منظور مطالعات کارشناسی ایجاد باغات کیوی در شمال و همه مناطق مستعد کشور در کنار قدیمی ترین باغ کیوی استان گیلان دایر می‌شود.

جاذبه های گردشگری شهر آستارا

افزودن جاذبه گردشگری

هتل های شهر آستارا

افزودن هتل من

رستوران های شهر آستارا

افزودن رستوران من

شرکت های شهر آستارا

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد