شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر درمیان


کلمه درمیان برگرفته از عنوان روستائی به همین نام است، که به به دلیل قرار گرفتن در حصار کوههای بلند این نام را بر آن نهاده اند.

این روستا تا اوایل دهه گذشته مرکز بخش درمیان بود و در یازده کیلومتری مرکز فعلی و جنوب شهرستان واقع است، شهرستان درمیان امروز با وسعت معادل 5797 کیلومتر مربع در موقعیت جغرافیائی 59 درجه و 28 دقیقه تا 60 درجه و47 دقیقه طول شرقی و 32 درجه و32 دقیقه تا 33درجه و21دقیقه عرض شمالی قرار گرفته، شمال این شهرستان به شهرستان قائنات جنوب به شهرستان سربیشه غرب به شهرستان بیرجند و شرق آن با مرزی به طول70 کیلومتر به استان شیندند افغانستان متصل است.

این شهرستان از سه بخش به نام گزیک در شرق، مرکزی در مرکز و قهستان در غرب تشکیل شده و 6 دهستان را در بر می گیرد. که عبارتند از دهستان درمیان، میاندشت، قهستان، فخرود، گزیک، طبس، بر اساس آخرین تغییرات این شهرستان دارای چهار نقطه شهری به نام اسدیه ،قهستان ،طبس و گزیک است. تعداد آبادیهای دارای سکنه شهرستان برابر آخرین سالنامه آماری 147 پارچه آبادی است و تعداد 26 آبادی فاقد سکنه نیز در شهرستان وجود دارد.

مردم

جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۵۵،۰۸۰ نفر بوده‌است. جمعیت شهرستان درمیان را مسلمانان اهل تشیع(شیعه اثنی عشری) و تسنن(حنفی مذهب) تشکیل می دهند. بر اساس سرشماری انجام شده در سال 85 تعداد جمعیت شهرستان 53794 نفر اعلام گردیده که از این تعداد 11591 نفر ساکن شهرها و42203 نفر در روستاها سکونت دارند از مجموع جمعیت شهرستان 26804 نفر را مردان و26990 نفر را زنان تشکیل می دهند تراکم نسبی جمعیت شهرستان نیز 2/9 نفر در کیلومتر مربع است که کمترین این تراکم نسبی مربوط به بخش گزیک و در حدود 6 نفر در کیلومتر مربع است بررسیهاو آمارهای فعلی جمعیت شهرستان را در حال حاضر (سال 88) بیش از 56 هزار نفر نشان می دهد بیشتر جمعیت شهرستان درمیان فارس و به همین زبان با گویش محلی تکلم می کنند اما نژادهای دیگری نیز در شهرستان ساکنند. عرب وبلوچ از دیگر نژادهای ساکن شهرستان هستند که به زبان محلی و فارسی تکلم می نمایند.

ویژگیهای طبیعی

شهرستان درمیان به لحاظ زمین ساخت از دو حوزه آبریز موازی تشکیل گردیده که شمال جنوب و غرب این حوزه را ارتفاعات در برمی گیرد. و رشته ارتفاعات مرکزی شهرستان نیز حوزه آبریز دشت اسدیه و طبس را از دشت گزیک مجزا می سازد .در مجموع حدود دو سوم وسعت شهرستان را دشتها و یک سوم را مناطق کوهستانی در بر می گیرد. آب و هوای شهرستان نیز در زمستان سرد و در تابستان گرم و خشک است یکی از ویژگیهای اقلیمی شهرستان وزش طوفانهای شدید در فصل تابستان است که در مناطق شرقی بر شدت آن افزوده می شود.میانگین بارندگی شهرستان در حد 149 میلمتر در سال است که بر اساس اطلاعات ایستگاه اسدیه بدست آمده است. اما در مناطق مرتفع میزان بارنگی بیش از این رقم بوده و به 400 میلیمتر نیز در برخی مناطق می رسد.منابع طبیعی و پوشش گیاهیعرصه منابع طبیعی شهرستان درمیان علی رغم برخورداری از وسعت 520 هزار هکتاری دلیل کمبود بارندگی از غنای چندانی برخوردار نیست. از مجموع مساحت عرصه منابع طبیعی 75 هزار هکتار را بیابان و 35 هزار هکتار را جنگل تشکیل می دهد.از مجموع 400 هزار هکتاری مراتع نیز 100 هزار آن از کیفیت خوب تا متوسط برخوردار بوده و بیش از سیصد هزار هکتار از این مراتع ضعیف و بیابانی است .پوشش گیاهی شهرستان را نیز عمدتا گونه های مرتعی ،درمنه، قیچ،تاغ تشکیل می دهد. ودر برخی مناطق شمالی شهرستان پوشش گیاهی جنگلی شامل گونه های باارزش بادامشک به چشم می خورد لازم به یاد آوری است که نقش این پوشش گیاهی در اقتصاد شهرستان بسیار حائز اهمیت و مهم است

کشاورزی

تعداد کل بهره برداران 11208 نفر

مساحت اراضی باغی 2887 هکتار وباغی دیم441

مساحت اراضی زراعی دیم 3400 هکتار و زارعی آبی 5383هکتار

تعداد281769 واحد دامی، میزان تولید گوشت قرمز1763تن میزان تولید گوشت سفید 6183 تن

تعداد مرغداریهای موجود 196 واحد

تعداد استخر پرورش ماهی 16 باب و میزان تولید ماهی 27 تن

تعداد حلقه چاه عمیق 128 مورد با مجموع دبی یک ونیم متر

تعداد643 رشته قنات با مجموع دبی دونیم متر

صنعت

تولیدات صنعتی شهرستان در حال حاضر چندان قابل توجه نیست .کارخانه قند قهستان با ظرفیت روزانه 800 تن چغندر قند سالیانه ده تا دوازده هزار تن شکر تولید می نماید. چند واحد کوچک تولید مصالح ساختمانی شامل آسفالت، واحد تولید شن وماسه و کارگاه تولید موزائیک و قطعات بتنی و نیز واحد های کوچک تولید محصولات غیر فلزی وفراوری محصولات کشاورزی در شهرستان فعال است .در سالهای اخیر اقدامات موثری در زمینه صنعت انجام شده. کارخانه سیمان باقران با ظرفیت 3500 تن در حال احداث است و در همین زمینه ناحیه صنعتی شهرستان در حال آماده سازی است كشتار گاه صنعتي طيور شهرستان و نيز كارخانه كيك و كلوچه از ديگر واحد هاي صنعتي در حال احداث به شمار می رود. به دليل وجود زمينه مناسب، استقرار صنايع تبديلي بخش كشاورزي و مصالح ساختماني از جمله صنايع الويت دار جهت استقرار در شهرستان به شمار مي رود.

معدن

در حال حاضر 6 معدن سنگ تزیینی در سطح شهرستان وجود دارد که68 نفر در این زمینه مشغول به کار هستند. میزان تولید مواد معدنی سالیانه حدود 23500تن است ارزش افزوده این میزان تولید در سال85 رقمی معادل9495 میلیون ریال اعلام گردیده است. که در حال حاضر به دلیل مشکلات بازار و دوری از مراکز فراوری این میزان کاهش یافته. لزوم فراوری محصولات خام معدنی در شهرستان به منظور ایجاد ارزش افزوده و نیز کاهش هزینه ها در این بخش ضروری به نظر می رسد.

جاذبه گردشگری

روستاي هدف گردشگري فورگ

فورگ روستايي در ۱۰۷ كيلومتري جنوب شرقي بيرجند و ۱۰ كيلومتري مركز شهرستان با ۱۹۵خانوار و ۸۲۳ نفر جمعيت در دهستان درميان يك از دهستانهاي شهرستان درميان واقع شده است . اين روستا كاملا در دامنه كوه مومن آباد واقع شده و داراي آب و هواي سرد كوهستاني مي باشد و جزء مناطق ييلاقي خراسان جنوبي بشمار مي رود . شغل اكثر مردم اين ناحيه كشاورزي و باغداري مي باشد و دامداري شغل دوم آنها محسوب مي شود زرشك مهمترين محصول آنان و شاخصه اين مناطق مي باشد . همگي مسلمان بوده و اهل تسنن مي باشند .فورگ به لحاظ دارا بودن يكي از قلعه هاي بسيار زيبا و ارزشمند ايران از اهميت خاصي در منطقه و خراسان جنوبي برخورداراست فورگ به تجربه آدمي عمق تازه مي بخشد و اين تجربه كه تجربه اي شادي آور ، سوداگر و شورانگيز و همراه با احساس تعلق است با وجود پيچيدگي كلي كه در مجموعه بافت وجود دارد از جلوه اي ويژه و ديدني برخوردار است اين بافت كه برروي كوه ودر دورتادور قلعه اي عظيم شكل گرفته است ودر طول دره حاصل از كوهها پيش رفته است به فورگ سيمايي رويايي و غير قابل تصور داده است . قلعه به همراه برج هاي مختلف بلند خود از دور دست بر فراز كوه خودنمايي مي كند و در جهت يابي در بات كمك شاياني كرده است.همه اطراف فورگ را دشتهاي وسيع با باغستانهاي زرشك احاطه كرده و هر منظره اي در اينجا يا به قلعه ختم مي شود يا به درختان سرخ زرشك كه به بار نشسته اند . كوچه هاي تنگ ، ساباط هاي بيشمار ،معماري كوهستاني ، معماري پلكاني با مصالح سنگ وخشت و آجر ،ايوان، ورودي هاي تعريف شده همگي از ويژگيهاي بارز اين معماري است

قلعه تاريخي فورگ

ساخت اين بنا با توجه به اسناد موجود در كتاب ديوان لامع نوشته محمدرفيع بن عبدالكريم درمياني در سال ۱۱۶۰ ه.ق در زمان حكومت نادر شاه افشار به وسيله ميرزا بقاخان كه از طرف نادر شاه به عنوان حاكم منطقه تعيين شده بود شروع و پس از وي توسط پسرش ميرزا رفيع خان به پايان رسيد. در زمان حكومت شوكت الملك بر منطقه بيرجند و قائنات، حاكم قلعه دست به شورش مي زند كه اين عمل باعث تخريب قلعه مي گردد.اين قلعه داراي پلان نامنظم بوده كه مهمترين عامل شكل دهنده قلعه شكل خاص كوه و توپوگرافي آن است.فضاي داخلي قلعه از سمت شرق به غرب داراي سه قسمت اصلي است بخش اول در سمت شرق شامل انبار علوفه، محل زندگي خدمه، محل نگهداري احشام و حوض انباري به مساحت ۱۲۶ متر مربع و به ارتفاع ۴ متر مي باشد كه گنجايش ۳۷۸ متر مكعب آب را داشته است بخش دوم كه در فاصله ۵۰ متري از محل زندگي احشام احداث شده به محل نگهداري آذوقه و تداركات نظامي و محل سكونت سربازان اختصاص دارد سومين بخش كه حالت مركزيت قلعه را داراست در دو طبقه احداث شده كه محل سكونت حاكم و نزديكانش بوده و مرتفع تر از ساير قسمتهاي قلعه بوده است قلعه داراي ۱۸ برج مدور جهت نگهباني بوده و بيشتر مصالح بكار رفته در قلعه سنگ؛ آجر، خشت ، گچ، آهك و ساروج بوده است بناي قلعه طوري احداث شده كه بر كل روستا و راههاي ارتباطي پيرامون منطقه اشراف داشته است.

آسبادهاي طبس مسينا

آسبادهاي طبس مسينا در دو بخش از اين شهر قرار گرفته كه يكي در داخل و قسمت ديگر در خارج از محوطه شهر واقع شده است كه به فراخور نياز به معماري اين آسبادها افزوده شده است و بهنوعي نشانگر جمعيت در دوران ساخت آنها بوده است واز معماري يكدست و منظمي برخوردار مي باشد.معماري آن داراي دو اشكوبه شامل آس خانه طبقه فوقاني و طبقه همكف مي گردد.آسبادها ي طبس مسينا در دو طبقه ساخته شده اند. طبقه همكف شامل فضايي محدود جهت نگهداري آرد و انباشت گندم است.كه بوسيله يك رشته پلكان به طبقه فوقاني منتهي مي شود.طبقه دوم نيز از سه جهت با ديوارهاي خشت و گلي محصور شده و ضلعي كه باد وارد بنا مي شود فاقد ديوار مي باشد. پره هاي چوبي كه به يك محور عمودي متصل هستند در اثر وزش باد به گردش درآمده و باعث چرخش محور و در انتها سنگ آسياب مي شوندگندم اهالي را آرد مي كرده است. بناي اين آسبادها با مصالح خشت و گل ساخته شده است .

  آرامگاه سلطان ابراهيم رضا

 از نظر پلان به شكل چهارضلعي است.فضاي داخلي كه بقعه در آن قرار گرفته نيز بصورت مربع است اين محوطه داراي ديوارهاي مرتفعي است كه گنبدي بزرگ بر فراز آن ساخته شده، اين گنبد به كمك فيلپوش كه نظير آن كمتر در بناهاي اسلامي ديده شده،ساخته شده است.بر سطح ديوارهاي گنبد خانه تا ارتفاع ۵/۱ متري آثار جالبي از هنر خوشنويسي ديده ميشود بعضي از اين خطوط داراي تاريخ نگارش مي باشند و تاريخ تعداد زيادي از آنها به دوران صفويه بر مي گردد.ورودي بنا شامل يك پيش طاق و جلوخان ورودي است كه سقف اين پيش طاق به فرم قوس سه بخش كند كه اين نوع قوس در خراسان معمول بوده،طراحي شده و در بخش فوقاني پيش طاق سعي شده از چند طاقچه تزئيني استفاده گردد همچنين در قسمت سردر پيش طاق تزئينات گچبري زيبايي به طريقه گره بصورت مشبك و مجوف بكار رفته است و باعث زيبايي هر چه بيشتر پيش طاق شده است.بدنه جنوبي آرامگاه مشتمل بر طاقنماهاست كه كف آنها با آجرهاي ۲۵×۲۵ فرش شده است قوس استفاده شده در طاق اين طاقنماها پنج و هفت تير مي باشد.كف طاقنماهاي مزبور به مدفن تبديل شده است.جبهه شرقي بنا دقيقا به فرم ورودي طراحي شده و مشابهت با بدنه غربي آرامگاه را دارد در بدنه شمالي بنا نيز سه چشمه طاق بلند با قوس نيمدايره بكار رفته است.در طبقه اول بنا نيز داراي دهليزهاي متعدد است كه در روي طبقه همكف بنا ساخته شده است.فضاي داخلي آرامگاه داراي ضريحي چوبي است كه منبت كاري و مشبك كاري شده است.عمده ترين مصالح بكاررفته در بنا آجر،گچ و آهك مي باشد كه از اين مصالح به نحو مطلوب استفاده شده است.از ويژگيهاي شاخص بنا پيش طاق ورودي،گنبد بنا،فيلپوشها،چشمه طاقها،فرم طاقها،رواق آرامگاه كه تمام اين عناصر بيان كننده معماري سنتي ايراني مي باشد.از عمده ترين تزئينات بنا مي توان به پنجره مشبك گچبري شده در سردر ورودي بنا ،پيش طاق ورودي بنا ،طاقنماها و قوسهاي زيباي آن،تقارن در پلكانهاي ارتباطي به طبقه اول بنا و ضريح چوبي روي مدفن بنا اشاره كرد.

مسجد جامع هندوالانقدمت

مسجد جامع روستاي هندوالان از بناهاي دوره تيموري و از مهمترين و با شكوه ترين بنا هاي تاريخي درميان مي باشد . از ويژگيهاي معماري آن مي توان به سر در ورودي ، گنبد خانه ، صحن و شبستان ستوندار اشاره نمود. جالبترين و مهمترين بخش بنا گنبد ان است كه با مهارت بر روي فضاي چهار ضلعي قرار گرفته است . شبستان ستوندار در دو طرف گنبد خانه قرار گرفته و سبك پوشش و روشنايي ان از ويژگيهاي ممتاز بناست.

 قلعه طبس مسينا

اين قلعه در حاشيه شرقي شهر طبس مسينا واقع شده است كه داراي پلان دايره اي شكل مي باشد قلعه داراي حصار بزرگ و برجهاي متعدد است كه در حال حاضر فقط ۱۵ برج آن قابل رويت است برج بزرگ آن حدود ۱۱ متر ارتفاع و حدود ۱۵ متر قطر دارد در سطح خارجي اين برج تعداد زيادي روزنه ديده باني و تيركش وجود دارد با توجه به پلان مدور قلعه احتمال مي رود مربوط به دوران پيش از اسلام باشد .

دور تا دور اين بناي عظيم خشت و گلي خندقي براي دفاع از اهالي ساكن در قلعه حفر گرديده است. فضاي داخلي قلعه بدليل ساخت و سازهاي متوالي دچار تخريب و آشفتگي شده است.در داخل قلعه اماكن عمومي مانند مسجد و آب انبار و... براي ساكنين تعبيه شده است.كه قدمت مسجد آن دوره پيش از اسلام مي باشد. عمده ترين مصالح بكار رفته در بنا خشت و گل است و از وجود تزئينات در بنا با توجه به آسيبها و تخريبهايي كه در قلعه صورت گرفته اثري وجود ندارد.

منطقه حفاظت شده درميان      

 منطقه حفاظت شده درميان در جلسه شوراعالي محيط زيست در تاريخ ۱۲/۱۱/۸۶ به عنوان مناطق حفاظت شده استان معرفي گرديد اين منطقه با وسعت هشتاد هزار هكتار در فاصله ۶۸ كيلومتري بيرجند و ۱۵ كيلومتر مركز شهرستان درميان واقع شده است.حيات وحش منطقه حفاظت شده درميان شامل پستانداران مختلف از جمله قوچ و ميش، گربه پالاس، گرگ، روباه، شغال، كفتار، خرگوش، تشي و انواع موش و پرندگان مختلفي از جمله كبك، تيهو، كبوتر چاهي، قمري، عقاب دشتي، عقاب طلايي، دليجه، هما و كركس مي باشد كه به دليل وجود چشمه سارهاي متعدد، پوشش گياهي مرتعي زيستگاه مساسبي براي گونه هاي متعدد جانوري فراهم آورده است.

 سد رزه

 تنها سد بتني در استان است كه در شهرستان درميان در ۱۳۵ كيلومتري جنوب شرق بيرجند و ۶۰ كيلومتري مركز شهرستان بر روي رودخانه فخرود با هدف كنترل سيلاب‌هاي فصلي، ذخيره‌سازي و تنظيم حدود ۸ ميليون مترمكعب روان‌آب جهت مشروب كردن ۶۰۰ هكتار از اراضي پايين‌دست احداث شده است.اين سد محيط بسيار زيبا جهت بازديد گردشگران و مسافران را ايجاد نموده است.

 چنار تاريخي دوشينگان

 در منطقه دوشينگان درميان باغات و مزارع روستا چنار كهنساالي ديده مي شود كه حدود ۲۰ متر ارتفاع و ۵/۱۲متر اتنه دارد و اتاقك ايجا د شده داخل تنه ان ۵/۳ در ۴ است قدمت اين چنار به حدود ۷۰۰ تا ۷۵۰ سال برمي گردد

گردآوری و بازنشر:گروه بازرگانی آرین

منابع:ویکی پدیا

هتل های شهر درمیان

افزودن هتل من

رستوران های شهر درمیان

افزودن رستوران من

شرکت های شهر درمیان

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد