شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر تایباد


شهرستان تایباد یکی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی در شرق ایران است. مرکز این شهرستان، شهر تایباد است. کاریز و مشهد ریزه شهرهای دیگر آن هستند. در سال ۱۳۹۵، این شهرستان تعداد ۱۱۷۵۶۴ نفر جمعیت داشته‌است. شهرستان تایباد به دلیل هم‌مرز بودن با کشور افغانستان در مرز دوغارون از اهمیت بسیاری برای مبادلات کالا یرخوردار است.

 

تقسیمات کشوری

در سرشماری سالهای ۱۳۳۵ و ۱۳۴۵ تایباد جزو شهرستان تربت جام بوده‌است و براساس مصوبه شماره ۶۷۳۶۸ مورخ ۲۹ دی ماه ۱۳۵۴ هیئت وزیران از تربت جام جدا گردید.

 • بخش مرکزی شهرستان تایباد
  • دهستان پایین ولایت
  • دهستان کرات

شهرها:

 • تایباد
  • کاریز
   • مشهد ریزه

مشهدریزه یا به اختصار ریزه، شهری در بخش میان ولایت شهرستان تایباد استان خراسان رضوی ایران است. این شهر در سال ۱۳۸۴ با ارتقاء روستای مشهد ریزه، مرکز بخش میان‌ ولایت از توابع شهرستان تایباد تشکیل شد.

 

اقلیم و آب و هوا

میانگین بارندگی در دوره آماری بیست ساله (۵۴ تا ۷۴) شهرستان ۱۸۰٬۵ میلی‌متر می‌باشد. این شهرستان در تابستان تحت تأثیربادهای ۱۲۰ روزه سیستان قرار می‌گیرد که باعث افزایش گرد و غبار هوا و وارد شدن خسارت به مزارع صیفی کاری می‌گردد. میانگین دمایی شهرستان (۵۴ تا ۷۴) ۱۶٬۴ درجه سانتیگراد می‌باشد. بیشتر بارندگی در ماه‌های بهمن -اسفند و فروردین صورت می‌گیرد. بیشترین دمای اندازه‌گیری شده ۴۷٬۵ درجه سانتیگراد و کمترین آن ۲۴ سانتیگراد زیر صفر، اندازه‌گیری شده‌است.

 

جاذبه‌های گردشگری

مزار و مسجد مولانا ابوبکر تایبادی

این بنا در جنوب غربی شهر تایباد قرار دارد. کار ساختمان آن در سال ۸۴۸ ه‍. ق، هم‌زمان با سلطنت شاهرخ پسر تیمور به پایان رسیده‌است. معماری بنا به شیوه آذری و ساخت آن به دستور پیر احمد خوافی وزیر شاهرخ انجام شده‌است. کتیبه ایوان اصلی که با خط ثلث بسیار زیبا با آجر تراشیده در زمینه کاشی فیروزه‌ای قرار دارد، در خراسان بی‌نظیر است. بر روی نمای بیرون مسجد با ایوان رفیع آن (به ارتفاع ۲۵ متر) کاشی کاری و آجرکاری‌های ظریف به چشم می‌خورد که با خطوط معرق و تزئینات گل و بوته اسلیمی و خطایی بر روی کاشی‌های معرق نقش بسته‌اند، جلوهٔ خاصی به این بنا داده‌اند. معماری این بنا به عهدهٔ خانواده هنرمند شیرازی، قوام الدین و غیاث الدین بوده‌است

هتل های شهر تایباد

افزودن هتل من

رستوران های شهر تایباد

افزودن رستوران من

شرکت های شهر تایباد

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد