شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر همدان


استان همدان یکی از استان‌های ایران است. مرکز این استان شهر همدان است.

استان همدان به وسعت ۱۹۴۹۳ کیلومتر مربع از شمال به استان زنجان و استان قزوین، از جنوب به استان لرستان، از مشرق به استان مرکزی و از مغرب به استان‌های کرمانشاه و کردستان محدود می‌شود.

و بین مدارهای (۳۳ درجه و ۵۹ دقیقه) تا (۳۵ درجه و ۴۸ دقیقه) عرض شمالی از خط استوا و (۴۷ درجه و ۳۴ دقیقه) تا (۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه) طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته‌است و بر پایه آخرین تقسیمات کشوری (سرشماری سال ۱۳۷۵و اصلاحات بعدی) شامل ۸ شهرستان، ۲۱ شهر، ۲۰ بخش، ۷۱ دهستان و ۱۱۲۰ روستاست.

 

 

آرامگاه باباطاهر

 

 

غار علیصدر

 

 

سراب گاماسیاب نهاوند

 

 

موقعیت جغرافیایی استان همدان

استان همدان با وسعتی برابر 7/19493 کیلومتر مربع از شمال به استان زنجان و قزوین یا از جنوب به استان کردستان , از مشرق به استان مرکزی و از مغرب به استانهای کرمان و کردستان محدود می شود و بین مدارها ( 33 درجه و 59 دقیقــه ) تا ( 25 درجــه و 48 دقیقـه ) عرض شمالـی از خط استـوا و ( 47 درجـه و 34 دقیقـه ) تا ( 49 درجه و 36دقیقه ) طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است و براساس آخرین تقسیمات کشوری ( سال 1375 و اصلاحات بعدی ) شامل 8 شهرستان , 24 شهر , 22 بخش , 70 دهستان و 1122 آبادی دارای سکنه می باشد .شهرستانهای این استان عبارتند از :

همدان,ملایر,تویسرکان,نهاوند,اسدآباد,بهار,کبودرآهنگ و رزن.استان همدان در سرزمینی بلند و کوهستانی واقع شده  که اختلاف بلندترین و پست ترین نقطه آن 2109 متر محاسبه شده است .

ارتفاع بلنـدترین نقطه استــان ( قله الوند ) از سطح دریا 3574 متر و ارتفـاع پست تریـن نقطـــه ( عمرآباد ) از سطح دریا 1555 متر می باشد .

 

آرامگاه بوعلی سینا در همدان.

 

 

رودخانه های استان همدان

1-رودخانه گاماسیاب(گاماساب): از طولانی ترین رودخانه های کشور است که از جنوب غربی نهاوند از سرآب گاماسیاب سرچشمه می گیرد و پس از ابیاری کشتزارهای اطراف در روستای لیلی یادگار، شاخه رود حرم آباد ملایر را دریافت می کند و در روستای گردیان ملایر، قلقل رود تویسرکان نیز به آن متصل می شود. گاماسیاب از شاخه های اصلی روی کرخه به شمار می آید که نهایتاً به خلیج فارس وارد می شود.

2-قلقل رود: سرچشمه اصلی این رود از دامنه های جنوبی الوند است، که رود سرابی ( از قله کلاه قاضی)، سرکان رود ( از ارتفاعات سرکان)، کرزان رود( از دره های گشانی و سنجوزان) پس از بهم پیوستن، این رود را تشکیل می دهند که پس از آبیاری مناطق کشاورزی تویسرکان به گاماسیاب می پیوندد.

3-رودخانه قره چای( قوری چای): این رود از ارتفاعات گردنه زاغه و دره های الفاوت، بین همدان و ملایر سرچشمه می گیرد و پس از عبور از امزاجرد به شاخه پر آبی که از اتصال رودهای خاکو ، دره مرادبیک و فرجین ، سیمینه رود و همه کسی تشکیل شده، وارد می شود و در آنجا قره چای نامیده می شود. این رود پس از عبور از کوریجان و آبیاری اراضی فامنین و قهاوند به استان مرکزی و نهایتاً به دریاچه قم سرازیر می شود.

4-خرم رود: این رودخانه از دره های شمال شرق روستای  شهرستانه سرچشمه می گیرد ( این روستا در جنوب غرب الوند و شمال غر ب تویسرکان واقع شده است) ، که پس از مشروب کردن زمینهای کشاورزی از تویسرکان خارج می شود.

5-رود تلوار: از ارتفاعات کوه سفید در شمال غرب استان سرچشمه می گیرد و جزء سرشاخه های رود قزل اوزن می باشد که در گیلان به سفید رود معروف است و به دریای مازندران وارد می شود. طول این رود در استان همدان کوتاه است

 

آرامگاه میررضی‌الدین در تویسرکان.

 

 

آتشکده و قلعه باستانی نوشیجان ملایر

 

 

 

 

 

 

مهمترین ارتفاعات و ناهمواریهای استان همدان:

قله الوند با ارتفاع 3574 متر از سطح دریا، بلندترین قله استان همدان است که خط الرأس آن حد طبیعی بین تویسرکان و همدان است و قله های دیگر عبارتند از: کوه گرو در جنوب نهاوند با ارتفاع 3316متر، کوه لشکردر, در جنوب شرقی ملایر 2928متر، کوه خان گرمز در غرب تویسرکان 2868متر، کوه سیاه دره تویسرکان2818متر، کوه سفید در جنوب غربی ملایر، کوه سرده و کوه گرمه در ملایر، آلماقلاغ حد فاصل اسدآباد و بهار، کوه بوقاطی در کبودرآهنگ و پست ترین نقطه استان با ارتفاع 1420 متر در محل خروج گاماسیاب از شهرستان نهاوند واقع است

 

جاذبه های گردشگری شهر همدان

افزودن جاذبه گردشگری

هتل های شهر همدان

افزودن هتل من

رستوران های شهر همدان

افزودن رستوران من

شرکت های شهر همدان

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد