شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر شهرکرد


استان چهارمحال و بختیاری با مساحت ۱۶۵۳۲ كیلومتر مربع در بخش مركزی كوه های زاگرس واقع شده است. از شمال و شرق به استان اصفهان، از غرب به استان خوزستان، از جنوب به كهکیلویه و بویر احمد و از شمال غرب به استان لرستان محدود است.

 

اطلاعات کلی

کشور:  ایران

استان: چهارمحال و بختیاری

شهرستان: شهرکرد

بخش: مرکزی

نام دیگر: بام ایران

نام  قدیمی: دهکرد

سال شهرشدن: ۱۳۱۴

 

مردم

جمعیت: ۱۳۱٬۶۱۲ نفر

زبان‌ گفتاری: فارسی

مذهب: شیعه

 

جغرافیای طبیعی

ارتفاع از سطح دریا: ۲۰۷۰ متر

 

آب‌وهوا

میانگین دمای سالانه: ۱۱/۵ درجه سانتیگراد

میانگین بارش سالانه: ۱۱۶ میلی‌متر

روزهای یخبندان سالانه: ۱۲۴ روز

 

اطلاعات شهری

شهردار: نورالله غلامیان دهکردی

ره‌آورد: فرشهای بختیاری، کاکولی، گز، نبات، پولکی، گیوه، نمد، کباب بختیاری و گردو

پیش‌شماره تلفنی: ۰۳۸۱

 

 

نمایی از شهرکرد در شب


شَهرکُرد یکی از شهرهای مرکزی ایران و مرکز استان چهارمحال و بختیاری است و مرکز شهرستان شهرکرد می‌باشد. شهرکرد در ۹۷ کیلومتری جنوب غرب اصفهان قرار دارد. نام پیشین آن «دِهْکُرد» بوده‌است که پس از تبدیل به شهر(در شهریور ۱۳۱۴ خورشیدی)، به شهرکرد تغییر نام داده شده‌است. براساس آمار سال ۱۳۸۵ خورشیدی، جمعیت شهرکرد برابر با ۱۳۱٬۶۱۲ نفر بوده‌است.

 

پیشینه

هر چند بر اساس یافته‌های باستان‌شناسی و به خصوص توجّه به استقرار تپه‌های باستانی مربوط به هزاره‌های پیش از میلاد مسیح (ع)، در محدوده این شهر می‌توان قدمتی در حد هزاره‌های مذکور برای استقرار بشر وآغاز تمدن جهت آن منظور نمود، لیکن نام قدیم شهرکرد(دهکرد) از دوره زندیه به این سو در منابع دیده می‌شود. لازم به ذکر است که در متون تاریخی از مکانی به نام چالشتر در ناحیه شهرکرد به عنوان مرکز حکومتی نام برده شده که خرابه‌های دیوار قلعه آن امروز به جای مانده است. بر اساس اسناد و مدارک فرهنگی موجود مسجد امام صادق معروف به «مسجد اتابکان»، در دوره حکمرانی اتابکان فارس ساخته شده‌است که به واسطه قرار گرفتن آن در محوریت بافت قدیم محله، همراه بقعه امامزادگان دو معصوم حلیمه و حکیمه خاتون(س)محل قدیم آتشکده شهرکرد، آسیاب، کارخانه روغن کشی و بازارچه سنتی برجسته تر شدن این محل آن هنگام به بعد دانسته شده‌است.

 

 پارک کوهستانی ملت شهرکرد

 

وجه تسمیه

شهرکرد در قدیم دهکرد نامیده می‌شد و در شهریور ۱۳۱۴ خورشیدی از دهکرد به شهرکرد تغییر نام یافت. واژه «دهکرد» از دو بخش «ده» + «کرد» تشکیل شده‌است.

در کتابی به‌نام «ایران باستان» از ژوزف ویسهوفر محقق و شرق‌شناس آلمانی آمده‌است که شاپور دوم در نامه‌نگاری‌های خود نام شهریار دژگـُرد را که دژی مستحکم در منطقه کوهستانی زاگرس بوده، آورده‌است ودژ در پارسی به معنای قلعه وگُرد به معنای پهلوان است که با احتساب تسلط زبان عربی در دوران حکومت اعراب به‌راحتی می‌توان دریافت که «دژگُرد» با عوض شدن حروف «ژ» و «گ» که در الفبای عربی وجود نداشته، به «دهکُرد» تغییر کرده‌است. در منطقهٔ اصفهان، چهارمحال و بختیاری، لرستان و خوزستان وجود مکان‌های نظامی، کاملاً قابل تشخیص است. همانند «چَمگُرد» (چَمگُردان امروزی)، «دژگُرد» (شهرکرد امروزی)، «چِلگُرد» (چِلگِردامروزی) «بروگُرد»(بروجرد امروزی،«دژپل» قدیم (دزفول امروزی) و«دهدژ» قدیم و(دهدزامروزی). بعضی معتقدند واژه «کرد» در حقیقت به معنی گله داری است چون شغل ساکنان اولیه این منطقه(دوران اتابکان فارس) به علت داشتن مراتع خوب و سرسبز، غالباً گله داری بوده‌است. برخی دیگر بر این باورند که این منطقه بدین خاطر دهکرد نام گرفته‌است که گویا در گذشته دسته‌ای از کردها در این‌جا ساکن بوده‌اند از این رو این منطقه را دهکرد نامیده‌اند.

البته به‌گفته برخی از اهالی این شهر، با توجه به اینکه در شهرکرد چه در قدیم و چه در حال کردین(نوعی بالاپوش نمدی که چوپانان لر به تن می‌کنند) تولید می‌شود، ابتدا به این مکان دهکردین و بعدها به خاطر راحتی کار، به آن دهکرد گفته شد.

 

موقعیت جغرافیایی

شهرکرد بین ۵۰ درجه و ۴۹ دقیقه و ۲۲ ثانیه تا ۵۰ درجه و ۵۳ دقیقه و ۴۴ ثانیه طول و ۳۲ درجه و ۱۸ دقیقه و ۲۲ ثانیه تا ۲۳ درجه و ۲۱ دقیقه و ۵۰ ثانیه عرض جغرافیایی و در ۹۷ کیلومتری جنوب غرب اصفهان قرار گرفته‌است. به لحاظ توپوگرافی در بخش شمالی رشته کوه زاگرس قرار گرفته‌است. این شهر با ارتفاع ۲۰۷۰ متر از سطح دریا، مرتفع‌ترین مرکز استان ایران است و به همین خاطر به «بام ایران» معروف است.

 

آب و هوا

شهرکرد دارای اقلیم نیمه مرطوب معتدل با تابستان‌های معتدل و زمستان‌های بسیار سرد است. میانگین سالانه دمای هوادر شهرکرد ۱۱/۵ درجه سانتیگراد می‌باشد. در طول ۳۰ سال گذشته حداقل مطلق دما و حداکثر مطلق دمای ثبت شده در شهرکرد به ترتیب ۳۲ درجه سانتیگراد زیر صفر و ۴۲ درجه سانتیگراد بوده‌است. سردترین و گرمترین ماه‌های شهرکرد به ترتیب دی و مرداد می‌باشد. اگرچه در زمستان میزان رطوبت متوسط تا بالا است، میزان بارش در فصولی که کشت صورت می‌گیرد به جز ماه‌های اردیبهشت و فروردین تقریبا به صفر نزدیک است. سردترین ماه و گرمترین آن به ترتیب دی و مرداد می‌باشد.

 

زبان و مردم

زبان مردمان بومی شهرکرد، فارسی است.باید دانست اگرچه شهرکرد در ردیف شهرهای بزرگ قرار نمی‌گیرد اما به دلیل مرکز استان بودن، مردم مهاجر زیادی را از سایر شهرها و مناطق استان و استانهای همجوار به خود جلب کرده‌است . در شهر می‌توان بسیاری از کسانی را یافت که که هرکدام با گویش‌ها و لهجه‌های خود صحبت می‌کنند و این خصوصیت شهرهای مهاجرپذیر است ولی با توجه به ینکه بیشترمهاجران از شهرستان های بختیاری فارسان، کوهرنگ ،لردگان ،کیارو اردل واستان خوزستان هستند گویشوران بختیاری در این شهر غالب می باشند . در هر حال مردم شهرکرد بر خلاف تصور عام کردی تکلم نمی‌کنند و ماننداکثر ساکنین شهرهای فرخ شهر و بروجن به فارسی تکلم می‌کنند. مردمان منطقه بختیاری به گویش بختیارییا لری تکلم می‌کنند و هرچه به سمت خوزستان می‌رویم جمعیت بختیاری‌ها بیشتر می‌شود.

 

امام‌زاده‌ها

امامزداده دوخاتون شهرکرد (حلیمه و حکیمه خاتون) در مرکز شهر واقع است و در قدیم هسته اصلی شهر بوده‌است. امامزاده سبز پوش شهرکرد در غرب شهرکرد واقع است.

 

مراکز آموزشی و دانشگاهی

شهرکرد دارای چندین دانشگاه و مرکز آموزشی است که دانشگاه شهرکرد و دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد از برجسته‌ترین آنها هستند.

براساس نتایج رتبه بندی فعالیتهای پژوهشی دانشگاهها در سال ۱۳۸۷ در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی تیپ ۳، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با ۲۶۴۵ امتیاز رتبه اول را کسب کرد.

پژوهشکده فناوری جنین دام وابسته به دانشگاه شهرکرد که در سال ۱۳۸۲ رسما فعالیت خود را آغاز کرد از جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور برخورداراست. تولد اولین مورد بره سالم از طریق لقاح خارج رحمی در داخل کشور در این مرکز صورت گرفت.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکردنیز با بیش از ۷۳۰۰ دانشجو با درجه بسیار بزرگ الف در منطقه رحمتیه شهرکرد مشغول به کار است.

 

مکان‌های تفریحی

وجود ۲۴۰ گردشگاه، آثار تاریخی قلعه‌ها، اماکن سیاحتی و زیارتی و آب و هوای مطبوع در فصل تابستان شمار زیادی گردشگر را رهسپار چهارمحال و بختیاری می‌کند. وجود فضای سبز و سایه سار درختان مفرح با امکانات رفاهی و بهداشتی در روزهای گرم تابستان گردشگران زیادی را میهمان بوستانهای شهرکرد ازجمله پارک‌ ملت، پارک لاله،پارک ورودی شهر , پارک نادر (عمونادر)و تهلیجان می‌کند.

 

 

جاذبه های گردشگری شهر شهرکرد

افزودن جاذبه گردشگری

هتل های شهر شهرکرد

افزودن هتل من

رستوران های شهر شهرکرد

افزودن رستوران من

شرکت های شهر شهرکرد

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد