شهر مجازی

ما را دنبال کنید


تبلیغ خود را اضافه کنید

معرفی شهر سمیرم


ویژگیهای طبیعی

این شهرستان در،میان استانهای فارس، كهگیلویه وبویراحمدوچهارمحال وبختیاری واقع شده است ومساحت آن در 5/5297 كیلومتر مربع است ومنطقه ای كوهستانی است.

مهمترین ارتفاعات آن رشته كوههای دینار(قله دنا) است كه درمرزاستان اصفهان وكهگیلویه وبویراحمدواقع شده است٠ شهرستان سمیرم دارای آب وهوای كوهستانی بازمستانهای سردوپربرف وتابستانهای خشك ومعتدل است. پوشش گیاهی این منطقه متنوع است وبیشترشامل استپهای كوهی وچمنزارودرختان جنگلی است وبااینكه براثربی احتیاطی وقطع بی رویه ازبین رفته اند، هنوزهم ازمهمترین مراتع جهت پرورش دام بحساب می آیند.

 دوچشمه معروف دراین شهرجریان دارد،به نامهای چشمه خوانساروچشمه خانعلی كه دارای آبی گواراوزلال می باشند. رودخانه های معروف سمیرم ، عبارتنداز:ماربر،ونك ،شمس آبادوحناكه همگی سرانجام ویكجابه رودخرسان ملحق می شوند.ازمناظردیدنی این منطقه آبشارمعروف آن است وهمچنین تخت سلیمان ،آب ملخ ، دهات پادنا ودیگردیدگاههای طبیعی كوهستانی رامی توان نام برد.ویژگیهای انسانی - درباره وجه تسمیه سمیرم مطالب مختلفی نقل شده است ازهمه معروفترگویند بعلت آب وهوای سردبه این منطقه سمیران گفته اند(زمیران ) كه بعدهابه سمیرم تبدیل شده وبمعنای سردسیراست .

 

این شهرستان ازدوبخش مركزی وپادناتشكیل شده است . ایل قشقائی كه ازتیره های مختلفی تشكیل شده اند، درهنگام ییلاق به این منطقه آمده وبامردم ارتباط ودادوستد دارند.ویژگیهای اقتصادی - 60درصد مردم به كارهای كشاورزی ودامپروری اشتغال دارند. موقعیت كوهستانی وآب وهوای معتدل موجب گسترش باغهای سیب گردیده كه همه ساله مقدارفراوانی به خارج ازاین منطقه صادرمی گردد. بعلت زمینهای حاصلخیزوآب كافی ،محصولاتی نظیرگندم ، جو ، چغندرقندوگیاهان علوفه ای وحبوبات هم بدست می آید،این شهرستان متاسفانه ازلحاظ صنعت فقیراست ، هرچندكه ازلحاظ مواداولیه ازامكانات بالقوه ای برخوردار می باشد، معادن خاك نسوز پشته وخاك گچ ازمعادن این شهرستان است .

 

صنایع دستی كارگاهی این شهرستان ، مانند قالیبافی ،گلیم وجاجیم بافی شهرت دارد. راهها- با وجود اهمیت این منطقه كه درمیان سه استان وبرسرراه عشایر قرارگرفته است ، لیكن تاكنون راههای آن چندان توسعه نیافته است . هرچندپس ازانقلاب گسترش راههاابعاد وسیعتری یافته ،اما كافی بنظرنمی رسد. هم اكنون مهمترین جاده ارتباطی آن به قمشه ازشمال وبویراحمد وبهبهان ازجنوب است كه بتازگی احداث شده است

 

دیباچه

استان اصفهان با پیشینه کهن و چندین هزار ساله، با آثار و بناهای تاریخی بی نظیر و با جغرافیای متنوع و وسیع که از یک سو تا خلوت رویاگون کویر کشیده شده و از دیگر سو به بلندیهای خیال انگیز کوهستانها رسیده و از سوی دیگر در جلگه های جادویی و زیبای زاینده رود آرمیده است. موزه ای از جاذبه های گردشگری است که آوازه آن قرنهاست در گوش گیتی پیچیده و نامش همواره بر سر زبانها بوده و هر کس بدان پای نهاده آن را ستوده و از این سرزمین شگفتی ها و زیبایی ها و هنر و صنعت و فرهنگ به نیکی و احترام یاد کرده است.

 

شهرستان سمیرم

سمیرم نامش را از زمیران یا سمیران به معنی جایگاه سرد و مکان سرد برگرفته است و نیز نامش در هاله ای از روایت کهن به نام سام نریمان که درد خویش را در این مکان درمان می یابد و این ناحیه راسام آرام می نامند و یا از (سمیرامیس) ملکه بابل می آید.

این شهرستان در حدود 5224 کیلومتر مربع ، در جنوب استان اصفهان واقع گردیده است ارتفاع آن از سطح دریا 2500 متر و بلندترین نقطه آن قله معروف دنا با 4409 متر ارتفاع می باشد(که به بام ایران معروف است) و آب و هوای شهرستان معتدل کوهستانی است.

 

وجود جاذبه های منحصر به فرد طبیعی و به دلیل داشتن آب و هوای مناسب و شرایط زمین خوب و مساعد مناظر دیدنی یا رودخانه های جاری و چشمه سارهای خروشان تبارک ا... احسن الخالقین را به زبان هر بیننده ای جاری می کند. از معروفترین صنایع دستی این شهرستان نمد را می توان نام برد، که به دست چیره دستان سمیرمی تولید می گردد.

 

گفتنی است دو تن از مشاهیر سمیرم در عالم علم و هنر همواره مورد احترام بوده و می باشند (حکیم جهانگیرخان قشقائی) عالم دینی و (شیخ حبیب ا... فضائلی) استاد مسلم خوشنویسی که کتیبه های حرم امیرالمومنین امام حسین(ع) و مشهد مقدس به خط ایشان متبرک شده است. ازوزرای معروف سلجوقیان نام (کمال الملک وزیر علی سمیرمی) به کرات در تاریخ آن زمان آمده است ،که از وی آثاری مانند موزه مردم شناسی شهرستان سمیرم به جای مانده است .

 

محورهای طبیعی و گردشگری

محور مرکزی

- آبشار بزرگ سمیرم

- پارک فرهنگی – تاریخی – طبیعی تخت قراچه محور شمال

- روستای ورق

- رودخانه حسین آباد محور شمال غربی

- امامزاده زیدبن العلی

- چشمه ناز (ونک)

- امامزاده معصومه خاتون

- سد کمانه

- منطقه چالفقا محور جنوب غربی

- منطقه آب ملخ (چشمه سلیمان)

- آبشار بی بی سیدان

-روستای سیور

- روستای خفر – آبشار خفر

- سد حنا

- چشمه بابا زرنگ کمه محور جنوب

-چهل چشمه پادنا

- غار دنگزلو

-کمپ عشایری مرروک 

 

جاذبه های فرهنگی ، تاریخی

- موزه مردم شناسی شهرستان سمیرم

-حمام خواجگان

-آسیابهای آبی

-میل های سنگی

-قلعه سنگی (مختار)

 

مجموعه فرهنگی تاریخی و طبیعی تخت قراچه

به علت بافت طبیعی و صخره ای ووجود آبشارهای فصلی و مسیر رودخانه ها پوشش گیاهی مناسب وجود کنده ها ( دخمه های تاریخی و باستانی) همچنین آثار بجا مانده از آسیابهای آبی قدیمی و چشم انداز بسیار زیبای سمت جنوب و دیده شدن قله های پوشیده از برف دنا هر گردشگری را به وجد می آورد.

 

جامعه عشایری

یکی از ویژگیهای اقتصادی این منطقه، جامعه عشایری ساکن در سمیرم است. عشایر از ایل قشقایی هستند. تولید صنایع دستی از مهمترین محصولات عشایر است. مهمترین صنایع دستی شهر سمیرم نمد و عشایر عبارتند از: قالی و قالیچه، زیلو، جاجیم، گلیم، کلاه، دستکش، خورجین، پشتی و کیف که مواد اولیه این صنایع پشم گوسفند – موی بز – پوست گوسفند و بز است.

 

آبشار بزرگ سمیرم

آبشار بزرگ سمیرم واقع در سه کیلومتری شرق سمیرم دارای امکانات تفریحی و رفاهی ، ارتفاع آبشار در گذشته در حدود70 متر بوده که در اثر فرسایش عوامل طبیعی از ارتفاع آن کاسته شده و در حال حاضر حدود 32 متر ارتفاع دارد. 

  

 

(آبشار بی بی سیدان)

 

(آبشار تخت سلیمان)

 

(آبشار آب ملخ)

 

چشمه ناز) (

چشمه نول

 

سد کمانه

هتل های شهر سمیرم

افزودن هتل من

رستوران های شهر سمیرم

افزودن رستوران من

شرکت های شهر سمیرم

افزودن شرکت من

رویداد ها

افزودن رویداد