تلفن پشتیبانی : 09391682004

معرفی جزیره لاوان

 جزیره لاوان+

معرفی جزیره لاوان

مشاهده نقشه جغرافیایی
درصورت نمایش اشتباه نقشه جغرافیایی پیشایش از شما معذرت میخوایم نقشه ها در حال بروز رسانی می باشد

این جزیره در موقعیت جغرافیایی N264809 E532001 قرار دارد. اين جزيره از شمال شرقي به بندر مقام، از شرق به جزيرۀ شتور و از جنوب به حوزه‌هاي نفتي رسالت، رشادت و سلمان محدود مي‌شود. وسعت اين جزيره 76کيلومتر مربع است و پس از قشم و کيش بزرگ‌ترين جزيرۀايران در آب‌هاي خليج فارس است. فاصلۀ اين جزيره تا بندر لنگه 91 و تا بندر عباس حدود 198 مايل دريايي است. جزيرۀ لاوان دورترين جزيره نسبت به مرکز استان هرمزگان است. آب و هواي آن گرم و مرطوب و دماي آن در تابستان به حدود 50 درجۀسانتي گراد مي‌رسد، و رطوبت هواي آن نيز بسيار زياد است .


ذخاير نفتي آب‌هاي نزديک جزيرۀ لاوان بسيار قابل توجه است. در حال حاضر صنايع جزيره منحصر به تأسيسات نفتي است که با نام ((مجتمع پالايشي لاوان)) فعاليت دارد. يکي از شگفتي‌هاي اين جزيره وجود کندوهاي عسل در کنار تأسيسات نفتي و مخازن آن‌ها است که عسل آن‌ها به رنگ سبز تيره است و بوي نفت مي دهد،اما طعم آن مشابه عسل‌هاي معمولي است
اهالي جزيره در فصل معيني از سال به صيد مرواريد مي‌پردازند و تنها کالاي صادراتي جزيره، مرواريد آن سات. اين جزيره يک بندر‌گاه مناسب براي صدور فر‌آورده‌هاي نفتي و يک اسکلۀفلزي جهت حمل و نقل دريايي دارد .


جزيره لاوان مرکز عملياتى توليد از 3 ميدان نفتى سلمان، رسالت و رشادت وبلال است که داراى تأسيسات زيربنايى بهره بردارى، مخازن ذخيره و اسکله صادراتى، تأسيسات جانبى و تعميراتى، انبارها، تأسيسات مسکونى و اجتماعى و فرودگاه مخصوص براى پشتيبانى مى باشد. در ادامه به شرح آنها خواهيم پرداخت. نقل و انتقال کارکنان لاوان از طريق هواپيما به شهرهاى تهران – اصفهان – اهواز و شيراز صورت مى پذيرد. کارکنانى که محل کار آنها سکوها مى باشد بوسيله هليکوپتر و در صورت مصاعد نبودن شرايط جوى براى پرواز هليکوپتر با کشتى به سکوها انتقال داده مى شوند.

جمعیت آن در حدود ۲۵۰۰ نفر است که بیشتر آنان از نژاد عرب هستند و از اهل تسنن از شاخه شافعی و از پیروان امام محمد ادریس شافعی هستند. و به زبان عربی و فارسی تکلم می‌کنند. و35درصدازجمعيت اين منطقه شيعه نشين هستند. کليه امکانات رفاهى شامل برق، تلفن، امواج تلويزيونى و آب شرب توسط شرکت فلات قاره و پالايشگاه مستقر در جزيره به آنها ارائه مى گردد. اهالی جزیره در فصل معینی از سال به صید مروارید فعالیت دارند، ولی شغل اساسی مردم جزیره ماهی گیری است.ولی در سال‌های اخیر گرایش مردم روستا به کار کردن در شرکت نفت رواج یافته است. دارای مسجد، حسینیه، برق، آب لوله کشی، آب انبار (برکه)، دبستان و راهنمایی و دبیرستان می باشد.
درجه حرارت در تابستان بين 37 تا 45 درجه و در زمستان 25 تا 10 درجه سانتيگراد است . ميزان رطوبت نسبي در تابستان 80 تا 100 درصد و زمستان 10 تا 30 درصد و ميزان متوسط بارندگي در سال حدود 50 ميليمتر مي باشد .

 

پوشش گیاهی جزیره درحدود 45 درصد است،محصول جزیره بیشترغلات وخرما می باشد که بیشتربا آب چاه آبیاری می شود.مسئولان صنعت نفت جزیره با آب شیرین در جزیره لاوان مبادرت به کشت صیفی جات نموده اند وسبزی مورد نیاز خود را تولید می نمایند…
بطورکلی خاک جزیره لاوان برای کشاورزی مناسب است ولی بعلت کمبود آب شیرین کشاورزی درجزیره محدود است.

معرفی جزیره لاوان

نظرات شما

:+Google