شهر مجازی

ما را دنبال کنید


شهر مجازی
جامع ترین بانک گردشگری ایران

عمارت تومانیانس (کانتور وینق)

انتشار : 1395/12/01 نویسنده : مدیرسایت بازدید : 29 استان : آذربایجان شرقی شهر : خدا آفرین

عمارت تومانیانس (کانتور وینق)

عمارت تومانیانس (کانتور وینق)

عمارت قدیمی تومانیانس كوشكی است كه در حدود یكصد سال پیش و در دوره قاجاری توسط 'سركیس تومانیانس' در روستای وینق بنا شد. ساختمان تاریخی تومانیانس در دو طبقه معظم و با بخش هایی مانند ایوان سراسری( بالكن) دور تا دوری، شش برج، مانند قلعه های قدیمی فرانسه و به سبك عمارت های قرن نوزدهم اروپا و روسیه بر بالای یك تپه سنگی ساخته شده است.

آب آشامیدنی به وسیله لوله های سفالی به داخل اتاق ها و سایر قسمت ها كشیده شده و در میان دیوارها لوله های سفالی وجود داشته كه آب گرم در آنها جریان یافته و اتاق ها را گرم می كرد. قرار گرفتن بنا روی تپه ای سنگی آن را همانند قلعه جلوه می دهد،این ساختمان كه به خاطر كنترل منطقه ساخته شده، در زبان محلی با نام 'كانتور' شناخته می شود. از آنجایی كه صاحب عمارت وینق یك شخص ارمنی بوده، در ساخت آن از سبك معماری اسلامی ایرانی استفاده نشده و از فضاهایی كه در معماری ایران با عناوینی مانند شاه نشین، دری، هشتی و تنبی نام برده می شود، در آن خبری نیست.

عمارت قاجاری تومانیانس (وینق) در روستای وینق و در غرب روستا، چسبیده به آن و بر بالای یك تپه ای سنگی كه حدود 50 متر از مركز روستا ارتفاع دارد، قرار گرفته است.

 

منابع:

خبرگزاری جمهوری اسلامی [tabriz.irna.ir]

خبرگزاری شبستان [www.shabestan.ir]

گردآوری و باز نشر: یک جهانگرد

 


ارسال : 1395/12/01 توسط : مدیرسایت بازدید : 29

رویداد ها

جشنواره گل و گلاب
جشنواره گل و گلاب
گُل غَلتان
گُل غَلتان
افزودن رویداد